Na początku ważne jest, by poznać wszystkie części składowe deskorolki, ponieważ ich parametry decydują o przeznaczeniu tego sprzętu.
Budowa deskorolki
Deskorolka składa się z 7 warstw drewna klonowego. Deski mają różne wymiary, ale najczęściej przedział szerokości to od 18.5 do 20.5 cm, a długości – 78-81 cm. Rozmiary desek podane są w calach, ponieważ większość modeli produkowana jest w USA. Cal to 2,54 cm, więc kupując deskę wystarczy przez tę wartość przemnożyć cale.
Wygięty przód nazywany jest nose, a tył – tail. Deck posiada swój profil – delikatny kształt na całej długości. Griptape to papier ścierny, który przykleja się samodzielnie na deskorolkę. Dzięki niemu uzyskuje się przyczepność obuwia do decku. O griptape trzeba odpowiednio dbać, unikając jazdy w deszczu, nie wchodząc na niego w zabłoconych butach. Traki z kolei są metalowymi wspornikami znajdującymi się pod deckiem, do których montuje się kółka. Umożliwiają one skręcanie, a także wykonywanie niektórych tricków. Kółka powinny być wykonane z polieuretanu. Do deskorolki potrzebujemy zawsze czterech kółek. Mają one różne twardości i rozmiary. Twardość oznacza się symbolami od 90A do 101A. Im większa wartość, tym kółka są twardsze, a im twardsze, tym lepiej się w nich dokręca triki. Kółka posiadają także podaną wielkość w mm, przeważnie od 48 do 58mm. I większe kółko, tym szybsze. Wybór akcesoriów do deskorolki jest niezwykle ważny.
Do deskorolki potrzeba ośmiu sztuk łożysk i czterech tulejek, tak by na jedno koło przypadały dwa łożyska i jedna tulejka. Posiadają one oznaczenia szybkości, zapisywane jako ABEC. Im większa wartość, np. ABEC3, ABEC5, tym deskorolka będzie szybsza. Maksymalną wartością jest ABEC7, ale nie jest ona zalecana dla początkujących skaterów.
Jaka deskorolka dla początkujących?
Jeśli już wiesz, że chcesz zacząć swoją przygodę ze skatingiem, wybierz uniwersalną deskorolkę, na której możesz jeździć praktycznie wszędzie. Dopiero po dłuższym czasie, kiedy dobrze opanujesz jazdę, zdecydujesz się na wyspecjalizowany model dla zaawansowanych, np. przeznaczony tylko do jazdy po ulicach lub na rampy. Na początku jednak kup deskorolkę o wypośrodkowanych parametrach poszczególnych elementów, np.: z kółkami o twardości 99A i wymiarem 53-55mm, z łożyskami ABEC3 lub ABEC5 oraz o wymiarach zbliżonych do 78,5 x 20 cm.
Dlaczego nie warto kupować używanych deskorolek?
Osoba początkująca nie będzie w stanie samodzielnie ocenić, czy z używaną deską jest wszystko w porządku. Takie deski często są sprzedawane, bo np. się złamały, choć powinny być wtedy po prostu wyrzucone na śmietnik. Jeśli więc zobaczysz, że deska, którą chcesz kupić ma ślady kleju, jest lekko rozwarstwiona lub jej spód jest pomalowany, to nie kupuj jej. Lepiej wydać więcej na nowy sprzęt niż wyrzucić pieniądze na deskorolkę, na której nie będzie dało się jeździć.
Rodzaje deskorolek
Można je podzielić według sposobu wykorzystania. Chociaż na pierwszy rzut oka deski się od siebie nie różnią, to jednak parametry poszczególnych części, jak koła czy łożyska decydują o przeznaczeniu deskorolki.
- Deskorolki krótkie są najpopularniejszym typem tego sprzętu. Używane są w skateboardingu, jeździ się na nich w skateparkach lub po mieście wykorzystując do tego rampy, poręcze, schody itp.
- Longboardy czyli deskorolki długie są większe i cięższe od klasycznych, nie nadają się do akrobacji i trików, natomiast są doskonałe do jazdy po wzniesieniach i w slalomach. Poza tym są dużo szybsze od klasycznych deskorolek. Fingerboardy z kolei wyglądają jak klasyczne deskorolki, ale jako że są miniaturowe, to wszelkie akrobacje wykonuje się na nich palcami.
- Deskorolki dziecięce są mniejsze niż ich odpowiedniki dla dorosłych, przez co są dopasowane do wzrostu i wagi dziecka. Ich budowa jest jednak taka sama. Kupując taką deskorolkę warto zwrócić uwagę na jej wytrzymałość, ponieważ to ona decyduje o bezpieczeństwie.
Nauka jazdy na deskorolce
Najpierw warto zaopatrzyć się w kask i ochraniacze na deskorolkę, ponieważ nauka jazdy obfituje w upadki. Dzieje się tak dlatego, że osoba początkująca nie ma świadomości, że deskorolka może poruszać się zarówno do przodu jak i do tyłu, toteż łatwo może wyjechać spod nóg. Nauka upadania jest bardzo istotna, trzeba pamiętać, żeby nigdy nie upadać na wyciągnięte do przodu ręce, może się to bowiem skończyć kontuzją nadgarstka. Najlepiej upadać na bok, taki upadek jest najlepiej amortyzowany.
Naukę zaczynamy od stanięcia jedną nogą na desce, a drugą odpychamy się od podłoża tak, aby deskorolka jechała do przodu. Nie należy na nią wskakiwać, gdyż u osoby niedoświadczonej może to skończyć się upadkiem. Jeśli chcemy wykonać obrót, wystarczy lekko przenieść ciężar ciała na tył, wtedy przód deskorolki uniesie się, a następnie nogą obrócić się o tyle stopni, o ile ma być wykonany skręt.
Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.