Maski do nurkowania poprawiają widoczność pod wodą, zapewniają duże pole widzenia i sprawia, że obraz staje się wyraźny. Jest niezbędnym wyposażeniem zarówno nurka, jak i osoby uprawiającej np. snorkeling. Jeśli uprawiasz bądź chcesz uprawiać któryś z tych sportów, koniecznie zaopatrz się w maskę nurkową. Stanowi ona, podobnie jak płetwy, indywidualne wyposażenie każdego nurkującego.
Budowa maski nurkowej
Maska składa się z szyby, wykonanej ze szkła hartowanego, silikonowego uszczelniającego kołnierza, miękkiej nakładki obejmującej nos i regulowanego paska dociskającego maskę do twarzy.
Najprostsze modele posiadają jedna szybę, która jest węższa w środkowym miejscu. Inne maski mają dwie szyby, dzięki czemu są bardziej odporne na uszkodzenia niż te z szybą pojedynczą. Dodatkowo w takich modelach możliwe jest zamontowanie szkieł korekcyjnych. Ponadto istnieją jeszcze maski panoramiczne bądź takie o sześciu szybach, które maksymalnie powiększają kąt widzenia. Kołnierz uszczelniający wykonany jest z silikonu, który nie tylko bardzo dobrze przylega do twarzy, ale i zapobiega dostawaniu się wody do środka maski. Ramka jest zbudowana z tworzywa sztucznego, a na jej brzegach znajdują się zaczepy do paska. Dzięki regulowanemu paskowi można odpowiednio regulować dopasowanie do obwodu głowy i stopnień przylegania maski do twarzy.
Jak wybrać maskę
- Przede wszystkim zwróć uwagę czy dobrze przylega do twarzy i jest całkowicie szczelna. Większość masek jest uniwersalna, to znaczy, że pasuje praktycznie każdej osobie, chociaż zdarzają się wyjątki i właśnie dlatego warto sprawdzić jej indywidualne dopasowanie. Najlepiej zrobić to przez przyłożenie maski do twarzy bez zakładania paska i lekko zassać powietrze nosem. Jeśli maska podczas ruszania głową nie odpadnie, to znaczy ze jest dobrze dopasowana. W momencie wykonywania tego testu nie przytrzymuj maski ręką.
- Jeśli nie posiadasz wady wzroku to przed tobą pozostaje jedynie wybór koloru ramki i ilości szyb w masce. Natomiast osoby z taką wadą mogą pływać w szkłach kontaktowych, ale nie jest to bezpieczne. W przypadku dostania się wody do wnętrza maski szkła mogą wypłynąć. O wiele lepszym rozwiązaniem jest kupno maski korekcyjnej. W naszym sklepie dostępne są maski zarówno o ujemnej korekcji, jak i dodatniej. Są nieco droższe od zwykłych masek, ale jednocześnie odporne na uszkodzenia i trwałe. Naprawdę warto zainwestować w maskę korekcyjną, niż pływać w zwykłej i bać się, że szkła kontaktowe wypłyną.
- Następnie należy sprawdzić łatwość regulacji paska. W tym celu załóż maskę i postaraj się zarówno poluzować, jak i zacieśnić pasek. Powinieneś umieć bez problemu wykonać tę czynność, jednak bez obawy o to, że pasek sam się poluzuje.
- Kupując maskę zwróć ponadto uwagę na nosek. Musi być on miękki, na tyle by dało się przytrzymać nos podczas wyrównywania ciśnienia.
Zapobieganie zaparowaniu maski
Zaraz po zakupie należy przemyć roztworem wody z detergentem zarówno szkła, jak i silikonowy kołnierz od wewnętrznej strony. Można również użyć specjalnego płynu zapobiegającego zaparowaniu szkieł. Po wyjściu z wody przepłucz maskę w chłodnej czystej wodzie, bez zawartości chloru, a następnie wysusz w przewiewnym zacienionym miejscu (promienie słoneczne utleniają silikon, zmniejszając tym samym żywotność maski).
Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.