Bielizna termiczna ma za zadanie przede wszystkim odprowadzenie wilgoci z dala od skóry oraz izolację cieplną. To najbliższa ciału, podstawowa warstwa odzieży sportowej. Kiedyś pod spodnie narciarskie zakładano rajstopy lub bawełniane getry. Dziś coraz popularniejsza staje się bielizna, która szybko odprowadza pot, równie szybko schnie i doskonale izoluje przed chłodem.
Nosząc bieliznę termiczną trzeba pamiętać, żeby na nią zakładać inne oddychające warstwy odzieży. Nie może być to więc koszula flanelowa i sweter, tylko raczej cienki i grubszy polar oraz kurtka z membraną. Dzięki temu nie ma się uczucia bycia spoconym, ponieważ wilgoć jest transportowana przez wszystkie te warstwy na zewnątrz, a następnie odparowywana.
Rodzaje bielizny termicznej
- Bielizna termiczna dzieli się na trzy rodzaje: lekką, średnią i grubą. Na tej podstawie możemy dobrać rodzaj odpowiedni do aktywności fizycznej, którą zamierzamy uprawiać oraz do warunków atmosferycznych. Inny typ odzieży wybierzemy na narty, inny na letni trekking.
- Bielizna lekka jest idealna na lato, zarówno do biegania, na siłownię, jak i do trekkingu. Dobrze odprowadza wilgoć w wysokich i średnich temperaturach, jednak aż tak dobrze nie izoluje. Zaliczamy do niej przede wszystkim koszulki z krótkim rękawem, szorty i getry typu rybaczki (za kolano).
- Bielizna średnia doskonale spisuje się w średnich i niskich temperaturach, na zewnątrz pomieszczeń. Można jej używać niemal cały rok, z wyjątkiem gorącego lata i zimą.
- Bielizna gruba nadaje się na zimę, nawet na duże mrozy to uprawiania wszystkich aktywności outdoorowych. Grubsza nieco gorzej oddycha, ale za to sprawdzi się na nartach, kiedy jest bardzo zimno. Często od spodu pokryta jest "misiem", który dodatkowo izoluje ciało przed chłodem. Bielizna termiczna na narty to głównie koszulki z długim rękawem i półgolfem lub golfem oraz getry (kalesony).
Dopasowanie bielizny termoaktywnej
Dobrze dobrana bielizna termiczna powinna być wygodna i dobrze przylegać do ciała, dlatego tak ważne jest poprawne odczytanie rozmiaru w tabelce w opisie produktu. Nie może jednak być zbyt obcisła, ponieważ będzie wtedy krępować ruchy. Kupując ten rodzaj odzieży trzeba również wziąć pod uwagę, że jest ona elastyczna, ale prawidłowo prana nie powinna się zbiegać ani rozciągać. Niektóre modele koszulek mają przedłużony tył. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, szczególnie jeśli wybieramy
bieliznę termiczną do biegania. Ważnym elementem decydującym o komforcie noszenia takiej bielizny są płaskie szwy bądź zupełny ich brak. Dzięki temu rozwiązaniu unikniemy nieprzyjemnego "drapania" czy też uwierania.
Technologie
Bielizna termiczna na ogół szyta jest z syntetycznych materiałów, które są w stanie zapewnić wysoką oddychalność i komfort termiczny, ponieważ nie wchłaniają wilgoci jak np. bawełna. Tkaniny są często wzbogacone o jony srebra, które działają bakteriobójczo i w ten sposób zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Materiały syntetyczne są również antyalergiczne, nie powodują uczuleń.
Innowacyjnym rozwiązaniem jest wykorzystanie naturalnej, czystej wełny merynosów w tego typu odzieży. Ten rodzaj wełny nie "gryzie", zimą zapewnia ciepło przy skórze a latem "chłodzi". Jest to najbardziej uniwersalny typ bielizny, nadaje się do każdej dyscypliny sportowej prawie przez cały rok. Ponadto do zalet bielizny termicznej z wełny zaliczyć można to, że jest ona zabezpieczona przed powstawaniem brzydkich zapachów, nie ma w niej uczucia spocenia, ponieważ cała wilgoć jest natychmiast po wydzieleniu transportowana na zewnątrz.
Monika Boguniowska Rolki to moje drugie buty. Traktuje je nie tylko jak sport, ale także jako środek transportu. Z chęcią podzielę się z Wami moim doświadczeniem w tym temacie. Poza rolkami interesuje się także zdrowym odżywaniem - od kilku lat jestem na diecie wegetariańskiej. Wiem, że dobrze zbilansowana dieta to podstawa do wszelkich sportów. Zimą uczestniczę w zajęciach fitness, latem wybieram sporty outdoorowe.
Marta
Jaką markę w przystępnej cenie możecie polecić?