Jazdy na nartach nie sposób sobie wyobrazić bez rękawic narciarskich, które zarówno chronią dłonie przed zimnem, jak i zabezpieczają nadgarstek przed uszkodzeniem podczas upadków. W obecnej chwili w naszym sklepie można znaleźć wiele modeli rękawic, wyposażonych w różnego rodzaju technologie, mające za zadanie zwiększyć komfort noszenia. Poniżej przedstawiamy krótki przewodnik po technologiach użytych w rękawicach oraz poradnik, jak wybrać te idealne dla siebie.
Ochrona dłoni
Aby ochronić delikatną skórę dłoni przed przenikliwym wiatrem oraz wodą producenci stosują w rękawicach różnego typu membrany. Najpopularniejszą, ale i najdroższą jest GORE-TEX®. Posiada on wysokie parametry wodoodporności i oddychalności oraz 100% ochronę przed wiatrem. Membrana ta zabezpiecza przed przemakaniem pod wpływem deszczu i śniegu, a także umożliwia ujście pary wodnej powstałej z potu podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Inną popularną, ale znacznie tańszą membraną jest Prevent. Działa on na podobnej zasadzie co GORE-TEX®, ale jego budowa podobna jest do plastra miodu. Membrana, która w swoich rękawicach stosuje marka Level, to MEMBRA-THERM PLUS i w zależności od rodzaju jest rekomendowana do użytku w temperaturze -8, -15 lub nawet do -25 st.C.
Ochrona nadgarstka
Termika
W rękawicach stosowane są różnego rodzaju ocieplenia, gwarantujące, że dłonie nie zmarzną nawet przy dużym mrozie. Najpopularniejszą ociepliną jest THINSULATE, mikrowłókno wysokiej jakości, bardzo dobre pod względem właściwości termoizolacyjnych, lekkie, łatwe w utrzymaniu i trwałe. Dodatkowo niektóre modele mają wewnętrzną wyściółkę z mikropolaru, aby jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko przemarznięcia dłoni. Innym rodzajem ocieplenia jest PrimaLoft®, nazywany także sztucznym puchem. Ma praktycznie te same właściwości termiczne co puch i dużą zaletę – w przypadku przemoczenia PrimaLoft® nadal izoluje, nie nasiąka jak jego naturalny odpowiednik i szybko schnie.
Jeśli jednak mamy wrażenie, że jest nam zimno w dłonie, możemy dokupić cienkie rękawiczki polarowe i zastosować je jako wkładkę docieplającą.
Idealne rękawice
Dobra pod względem technicznym, funkcjonalna rękawica powinna wyróżniać się kilkoma cechami:
- być pokryta antypoślizgowym materiałem, tak aby gwarantować dobre trzymanie kija w dłoni
- mieć ściągacz, dzięki któremu dopasujemy szerokość rękawic
- posiadać możliwość spięcia rękawic razem oraz przeszycia dające możliwość swobodnego ruchu, zginania palców itp.
- być wyposażona w membranę zapobiegającą przemakaniu i odprowadzającą pot oraz w ocieplenie
- być dobrze dopasowana do dłoni i wygodna
- Odpowiednie dopasowanie do płci. Rozrónienie rękawic narciarskich damskich od rękawic snowboardowych męskich
- Dodatkowo niektóre modele posiadają rozmaite udogodnienia, jak specjalna "wycieraczka" do gogli, kieszeń na karnet, odblaskowe paski, sznurek zabezpieczający przed zgubieniem, wzmocnienia z kevlaru.
Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.