Chcąc kupić bieżnie zastanawiamy się, jaki model będzie dla nas odpowiedni. Często też szukamy tych najtańszych, myśląc, że w warunkach domowych droga bieżnia się nie sprawdzi. Tymczasem w przypadku bieżni cena odzwierciedla jakość. Jeżeli wiemy, że będziemy jej używać często i dość intensywnie, to warto pomyśleć o jakimś droższym modelu.
Przed zakupem przyjrzyjmy się także programom treningowym. Do podstawowych należą: pomiar dystansu, czasu oraz spalonych kalorii. Dobrym rozwiązaniem jest także możliwość samodzielnego ustawienia odpowiedniego programu treningowego, który zapewni najlepszy dla nas efekt. Dodatkowym, ciekawym programem jest HRC. Bieżnie HRC umożliwiają automatyczne dostosowaniem tempa biegu do pulsu osoby ćwiczącej. Jeśli serce przyspiesza, to bieżnia zwalnia, dzięki czemu użytkownik może utrzymać tętno na odpowiednim poziomie. Ten program jest siłą rzeczy dostępny jedynie w bieżniach elektrycznych.
Istnieją dwa rodzaje bieżni: mechaniczna i elektryczna. Te pierwsze są na ogół tańsze, ich mechanizm polega na samodzielnym wprawieniu pasa biegowego w ruch. Natomiast bieżnie elektryczne są droższe, a pas biegowy uruchamia się dzięki silnikowi. Poza tym ten drugi rodzaj jest na ogół trwalszy i mniej awaryjny. Jeżeli bieżnia posiada dodatkowo regulację kąta nachylenia, to dzięki temu trening na pewno będzie wydajniejszy. Odpowiednie odchylenie bieżni pozwala nawet na imitowanie chodzenia po górach, przez co wpływa na rozwój różnych grup mięśniowych.
Ważny jest też wzrost ćwiczącego i dostosowanie długości pasa biegowego do niego. Jeśli użytkownik ma mniej niż 170 cm wzrostu, to odpowiedni będzie dla niego pas o wymiarach 130 x 40 cm. Natomiast osoby wyższe powinny kupić bieżnię z pasem 140 x 50 cm. Główną zasadą w tym momencie jest to, że im dłuższy pas biegowy, tym większy komfort jazdy.
Kolejnym ważnym podczas zakupów aspektem jest moc silnika. Bieżnie z silnikiem do 2 KM nadają się jedynie do marszu lub truchtu, natomiast te powyżej 2 KM do biegania.
Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.