Rower treningowy jest najczęściej kupowany spośród gamy sprzętu fitness. Jednocześnie jest najbardziej uniwersalny, jazda na nim nie obciąża stawów i może służyć również jako sprzęt do rehabilitacji dla osób np. po zawale. W tym poradniku postaramy się pomóc w dokonaniu właściwego wyboru roweru stacjonarnego, uwzględniając potrzeby naszych klientów oraz pokażemy, w jaki sposób efektywnie ćwiczyć na tym sprzęcie.
Rodzaje rowerów treningowych
Rowery te możemy podzielić pod względem pozycji, w jakiej ćwiczymy oraz pod względem systemu hamowania.Na rynku są dostępne rowery poziomie, pionowe oraz rowery spinningowe.
Rower poziomy
W
rowerach poziomych osoba ćwicząca znajduje się w pozycji półleżącej. Taka pomaga ona uaktywnić mięśnie brzucha, a poza tym kręgosłup jest odciążony, bo ma podparcie.
Rower pionowy
Rowery pionowe charakteryzują się tym, że użytkownik siedzi na nich wyprostowany lub lekko pochylony do przodu, bez oparcia. Pozycja ta jest bardzo zbliżona do tej, którą przyjmujemy na zwykłym rowerze. W pozycji tej kształtujemy mięśnie ud, pośladków i podudzi. Trzeba jednak pamiętać, że dodatkowo obciążamy kręgosłup, dlatego rowery pionowe nie nadają się dla osób mających problemy z tą częścią ciała.
Rower spinningowy
Rowery spinningowe są najlepsze dla wyczynowców kolarstwa. Ćwiczy się na nich siedząc maksymalnie pochylonym do przodu. Taki trening jest bardzo intensywny, a sama jazda podobna do tej na zwykłym rowerze.
ParametryKażdy dobry rower treningowy wyposażony jest w komputer umiejscowiony z przodu urządzenia w widocznym miejscu. Na ekranie komputera pokazywane są parametry typu czas, prędkość, dystans, ilość spalonych kalorii, pomiar pulsu (najczęściej przez dłonie) oraz scan (kolejne wyświetlanie wszystkich tych funkcji). Wszystkie te parametry są istotne podczas treningu na rowerku, przy czym w trakcie ćwiczeń mających na celu spalenie tkanki tłuszczowej najbardziej przydatnym jest pomiar tętna. Pozwala on zorientować się, czy nie ćwiczymy zbyt intensywnie i zamiast spalenia kalorii wytworzą nam się jedynie zakwasy.
Inne funkcjonalnościDo istotnych funkcjonalności przy zakupie rowerka należy także waga koła zamachowego. Im cięższe koło, tym większa płynność i rozpiętość regulacji oporu. Regulacja odbywa się zarówno ręcznie za pomocą pokrętła, jak i jest sterowana komputerowo w modelach z wyższej półki. W standardowych rowerkach stopni regulacji jest 8.
Kupując rower warto zwrócić uwagę na to, czy posiada on regulację siodełka i jeśli tak, to do jakiej wysokości. Rozpoczynając ćwiczenia koniecznie trzeba ustawić siodełko na odpowiednim poziomie. Prawidłowa wysokość to taka, w której podczas treningu noga oparta na pedale znajduje się w pozycji wyprostowanej w kolanie. Dobrze by było, by rower miał też regulację kąta nachylenia kierownicy.
Trening na rowerze stacjonarnymOsoby, które często się odchudzają, wiedzą już, że żadna dieta bez ćwiczeń i zmiany stylu życia nie jest skuteczna, dlatego też warto zacząć trenować, np. na rowerku. Ćwiczenia na nim pozwalają nie tylko rozwinąć poszczególne grupy mięśniowe, ale również szybko zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Ten typ rowerka ma jeszcze jedną dużą zaletę: można na nim ćwiczyć przez cały rok, co pozwala na spalanie tłuszczu, kiedy się chce, również zimą.
Aby trening był efektywny, należy zacząć od rozgrzewki. Pomoże ona uniknąć ewentualnych kontuzji i nadmiernego zmęczenia. Rozgrzewka powinna uwzględniać ćwiczenia rozciągające dla rąk i nóg oraz kręgosłupa i trwać ok. 5-10 minut. Następnie należy przystąpić do właściwego treningu, który powinien mieć od 20 do 30 minut, a puls w tym czasie musi osiągać 75% maksymalnego tętna. Dopóki nie będziemy w stanie ćwiczyć tak długo na wysokim tętnie, lepiej trenować na niższym. Efekt również będzie, ale po prostu spalimy mniej kalorii i dłużej będziemy chudnąć.
Nie można gwałtownie kończyć ćwiczeń, tylko powoli zmniejszać obciążenie i prędkość przez kolejne 5-10 minut. Pamiętajmy, by nie ćwiczyć na rowerku codziennie. Zmęczone mięśnie nie mają wtedy czasu na regenerację i zamiast coraz lepiej, czujemy się gorzej, okresy zmęczenia po treningu przedłużają się, a do tego dochodzi jeszcze ból. Najlepiej trenować po ok. 40 – 50 minut w sumie (razem z rozgrzewką, właściwym treningiem i wygaszaniem wysokiego tętna) jednego dnia, a drugiego robić przerwę lub ćwiczyć aeroby.
Monika Boguniowska Rolki to moje drugie buty. Traktuje je nie tylko jak sport, ale także jako środek transportu. Z chęcią podzielę się z Wami moim doświadczeniem w tym temacie. Poza rolkami interesuje się także zdrowym odżywaniem - od kilku lat jestem na diecie wegetariańskiej. Wiem, że dobrze zbilansowana dieta to podstawa do wszelkich sportów. Zimą uczestniczę w zajęciach fitness, latem wybieram sporty outdoorowe.
Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.