Uprawiając sport szczególnie latem na wolnym powietrzu warto szczególnie zadbać o odpowiednie okulary. Oczy narażone na promieniowanie UV, odblaski oraz ostre słońce są bardziej podatne na zaćmę i zapalenie rogówki, natomiast odbicia promieni słonecznych na powierzchniach takich jak śnieg czy tafla wody mogą prowadzić do poparzeń oczu. Poza tym biegnąc lub jadąc na rowerze narażamy się na niebezpieczne w skutkach oślepienie, a to z kolei może być przyczyną wypadku. Dlatego też tak ważny jest odpowiedni dobór okularów. Przede wszystkim należy zadbać, by soczewki były pokryte filtrem UV oznaczonym odpowiednim certyfikatem. Ciemne okulary bez filtra mogą powodować uszkodzenia oka, ponieważ gdy patrzymy przez nie, nasza źrenica rozszerza się i do oka wnika więcej szkodliwego promieniowania uszkadzającego siatkówkę.
Dobre przeciwsłoneczne
okulary sportowe blokują 100% promieniowania UVB i 99% UVA. Najlepsze będą okulary z dużymi szkłami, osłaniające nie tylko oczy, ale i skórę wokół nich. Jeśli to potrzebne, np. podczas chodzenia zimą po górach w ostrym słońcu, warto zaopatrzyć się w model, który będzie miał boczne osłony. Zredukujemy w ten sposób ilość promieniowania docierającego do oka do minimum.
Kolory soczewek
Kolor soczewek może być istotnym problemem podczas zakupu okularów. Oczywiście im soczewki są ciemniejsze, tym mniej światła dociera do oka i w zależności od warunków poprawia się ostrość i wyrazistość widzenia. Jednak część osób nie wie, jak dobrać kolor soczewki do pogody i sportu, który uprawiają. To dość specjalistyczna wiedza, dlatego poniżej wyjaśniamy, które szkła są najlepsze do jakiej aktywności.
SZKŁA BRĄZOWE oraz BURSZTYNOWE –
okulary na rower, trekking, wyprawy w góry, wspinaczka, bieganie, narty, piłka, tenis, wędkarstwo, żagle, łucznictwo, strzelectwo, alpinizm, wspinaczka lodowa (cztery ostatnie sporty tylko soczewki polaryzacyjne). Świetnie nadają się także do prowadzenia samochodu. Dają efekt kontrastu, przez co oko w nich nie męczy się. Szkła bursztynowe są idealne na pochmurne dni a brązowe na słoneczne.
SZKŁA SZARE – bieganie, wędrówki, żagle, golf, tenis, strzelectwo i łucznictwo (tylko z polaryzacją). Nie przekłamują widzenia kolorów, efekt kontrastu jest naturalny.
SZKŁA ZIELONE – wszystkie aktywności. Uniwersalny kolor, poprawiający kontrast przy słabym oświetleniu oraz zmniejszający zmęczenie oczu przy jasnym świetle.
SZKŁA ŻÓŁTE –
okulary na narty, golf, tenis, żagle. Kolor szybek doskonały na zachmurzenie, deszcz i zmierzch, dający bardzo dobry kontrast przy słabym oświetleniu.
SZKŁA RÓŻOWE – narty, wędkarstwo, rower, żagle, osoby uprawiające sport przy słabym oświetleniu. Kolor ten poprawia naturalne barwy i zwiększa kontrast, jednocześnie zwiększając ostrość widzenia. Szkła różowe nadają się na pochmurne dni.
SZKŁA SREBRNE LUSTRZANE – ochraniają przed oślepiającym światłem, nie należy ich używać kierując samochodem.
SZKŁA Z POLARYZACJĄ – eliminują odblaski, przez co niwelują refleksy, wzmacniają naturalne widzenie barw oraz kontrast.
SZKŁA POMARAŃCZOWE – jazda na rowerze, piłka, narty, snowboard.Chronią przed promieniowaniem IR (podczerwonym), znakomicie poprawiają kontrast. Dobre na gorszą pogodę z mniejszą ilością słońca.
SZKŁA BEZBARWNE – chronią przed wiatrem, kurzem, owadami. Doskonałe do używania po zmroku. Powłoka lustrzana w tych szybach dodatkowo chroni przed promieniowaniem IR.
SZKŁA CZARNE i GRAFITOWE - mocno chronią przed intensywnym słońcem. Wzmacniają kontrast i nie przekłamują kolorów. Nadają się do sportów, które potrzebują takiej ochrony, np. alpinizmu, himalaizmu, wspinaczki lodowej.
WYMIENNE
Jeżeli uprawiasz kilka dyscyplin sportowych, przy różnej pogodzie, wybierz okulary z wymiennymi szybkami. Są one praktyczne, pozwalają na duże oszczędności, a szybki łatwo samodzielnie zmienić.
Monika Boguniowska Rolki to moje drugie buty. Traktuje je nie tylko jak sport, ale także jako środek transportu. Z chęcią podzielę się z Wami moim doświadczeniem w tym temacie. Poza rolkami interesuje się także zdrowym odżywaniem - od kilku lat jestem na diecie wegetariańskiej. Wiem, że dobrze zbilansowana dieta to podstawa do wszelkich sportów. Zimą uczestniczę w zajęciach fitness, latem wybieram sporty outdoorowe.
Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.