Maty turystyczne to pojęcie ogólne, mieszczą się w nich zarówno karimaty, alumaty, jak i maty samopompujące oraz materace.
Rodzaje mat
Wybór maty zależy głównie od tego, gdzie będziesz spać i w jakich warunkach, temperaturze itp.
Karimata to rodzaj pianki, jednowarstwowej lub więcej, która skutecznie zabezpiecza przed chłodem z podłoża. Można ją zrolować i przytroczyć do plecaka. Zaletą karimat jest ich lekkość i uniwersalność – można je wykorzystać w każdych warunkach. Do tego nie zajmują zbyt dużo miejsca. Kupując karimatę zwróć uwagę na jej wymiary – powinny być dopasowane do osoby dorosłej, grubość – im więcej warstw, tym lepsza izolacja oraz ewentualne pokrycie od spodu warstwą aluminium. Wadą karimaty jest jej twardość.
Mata samopompująca Jeśli szukasz czegoś bardziej miękkiego, zapewniającego większy komfort snu niż karimata, zwróć uwagę na
maty samopompujące. Złożone zajmują bardzo niewiele miejsca. Po rozłożeniu mata jest praktycznie gotowa, wystarczy tylko lekko ją dodmuchać – z reguły wystarczą 3-4 wydechy. Ten rodzaj maty ma w środku piankę, która rozpręża się pod wpływem powietrza. Maty samopompujące posiadają różne kształty i rozmiary, dlatego kupując taką matę dobierz odpowiednią dla swojego wzrostu.
Materac Najlepsza propozycja dla osób przemieszczających się samochodem, a jednocześnie pragnących maksymalnego komfortu to materac dmuchany bądź pompowany. Materace są cięższe i większe od mat samopompujących, nie da się ich skompresować. Występują w różnych wielkościach i grubościach, mogą być jedno- lub dwuosobowe, wykonane z i winylu i powleczone welurem lub gumowe z warstwą bawełnianą. Waga przeciętnego dwuosobowego materaca to o. 2,5 kg a grubość 20 cm. Trzeba pamiętać, że im grubszy materac, tym lepsza izolacja. Do niewątpliwych zalet materacy należy to, że można na nich spać na kempingu pod namiotem, w przyczepie kempingowej albo traktować jako awaryjne łóżko w domu. Kupując materac zwróć uwagę na to, czy w zestawie jest pompka, czy też trzeba ją dokupić.
Alumata Dla najmniej wymagających osób, dla których niska waga jest priorytetem polecamy alumaty. Są to cienkie maty aluminiowe, które bardzo dobrze izolują, są lekkie, ale nie zapewniają wystarczającego komfortu snu. Mogą być wykorzystywane w sytuacjach awaryjnych oraz jako dodatkowa izolacja na podłogę w namiocie.
Kształty
Maty i materace najczęściej występują w kształcie prostokąta. Natomiast wśród mat samopompujących można spotkać modele o kształcie mumii oraz o ściętych, zaokrąglonych bokach. Nie jest to wymysł projektantów, ale bardzo praktyczne udogodnienie mające na celu redukcję wagi takiej maty. Mat samopompujących często używa się w gorszych warunkach atmosferycznych na dłuższych wyprawach, często tam, gdzie ważny jest zarówno komfort snu i wygoda, jak i niska waga.
Wiele mat i materacy posiada wersje dla kobiet. Kupując taki model zwróć uwagę na jego wymiary. Często bowiem występują one w długości maksymalnej 170cm, a dla wyższych pań taka mata może okazać się zbyt krótka.
Sezonowość
Maty i materace w większości są przeznaczone na trzy sezony – czyli od wiosny do jesieni. Wyjątek stanowią cienkie karimaty jednowarstwowe, które dobrze izolują jedynie w lecie. Jeśli wiesz, że będziesz spał zimą pod namiotem wybierz matę określoną przez producenta jako całoroczna. Da to pewność, że również na mrozie mata będzie dobrze izolować.
Dodatki
Producenci często udostępniają praktyczne dodatkowe wyposażenie, które może okazać się niezbędne na biwaku. Takim elementem jest zestaw naprawczy do mat samopompujących lub materaców. Śpiąc na nierównym, kamienistym podłożu łatwo o przebicie gumowej powłoki. Wtedy ratunkiem jest zestaw, w skład którego wchodzi klej i kilka gumowych łatek, które przykleja się w miejscu pęknięcia.
Bardzo ważną kwestia przy zakupie materaca jest to, czy zawiera w komplecie pompkę. Jeśli nie, to koniecznie trzeba ją dokupić. Warto pamiętać, by była ona przeznaczona m.in. do pompowania materacy.
Praktycznym dodatkiem jest pokrowiec na karimatę. W przypadku mat samopompujących taki pokrowiec zazwyczaj jest dodawany w komplecie, chociaż przy zakupie też warto zwrócić na to uwagę. Jest to niezwykle praktyczna rzecz, zabezpiecza matę przed wilgocią, deszczem itp. Ponadto posiada zaczepy i troczki umożliwiające przyczepienie do plecaka.
Monika Boguniowska Rolki to moje drugie buty. Traktuje je nie tylko jak sport, ale także jako środek transportu. Z chęcią podzielę się z Wami moim doświadczeniem w tym temacie. Poza rolkami interesuje się także zdrowym odżywaniem - od kilku lat jestem na diecie wegetariańskiej. Wiem, że dobrze zbilansowana dieta to podstawa do wszelkich sportów. Zimą uczestniczę w zajęciach fitness, latem wybieram sporty outdoorowe.
Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.