Każdy miłośnik turystyki górskiej i narciarz bardzo dobrze wie, że przebywanie na mroźnym powietrzu bez dodatkowej warstwy docieplającej w najlepszym wypadku skończy się kilkudniowym zwolnieniem lekarskim. Aby ochronić się więc przed utratą ciepła z naszego organizmu, pod kurtkę często zakładamy polary.
Pranie polaru w pralce automatycznej
Do przegródki pralki wlewamy odpowiednią ilość środka czyszczącego dla polarów. Na jedną sztukę odzieży przypadają dwie pełne nakrętki takiego płynu, czyli około 100 ml. Następnie nastawiamy cykl prania na „materiały syntetyczne” i pierzemy w temperaturze około 30 stopni, o ile na metce produktu nie zaznaczono inaczej.
Najlepsze efekty uzyska się jeśli po zakończeniu prania, nasz polar zostanie dodatkowo zaimpregnowany. W tym celu oczyszczamy przegródkę pralki i wlewamy do niej środek impregnujący polary. Jego ilość powinna być adekwatna do ilości środa piorącego, którego użyliśmy wcześniej. Ponownie nastawiamy program prania „materiały syntetyczne” i pierzemy w temperaturze 40 stopniu. Po zakończeniu cyklu piorącego, wyjmujemy polary z pralki i suszymy.
Pranie polaru ręcznie
W dalszej kolejności dokładnie płuczemy polar, zwracając szczególną uwagę na usunięcie zabrudzeń z mankietów. Można prać ze sobą kilka sztuk odzieży, o ile informacje na metkach tego nie zabraniają. Po wyczyszczeniu polaru, należy go odpowiednio zaimpregnować. W tym celu musimy wymienić wodę na czystą i dodać do niej 100 ml impregnatu na jedną sztukę odzieży.
Środek trzeba dobrze rozprowadzić w wodzie i pozostawić na pięć minut, aby nasiąknął w polar. Następnie należy jeszcze raz wymieszać wodę, wyjąć polar i płukać go pod zimną wodą, tak długo aż stanie się ona zupełnie czysta. Do prania ręcznego należy użyć gumowych rękawiczek!
Suszenie
Do prania polarów nie należy używać zwykłych środków piorących. Mogą one bowiem przyczynić się do niszczenia struktury polaru oraz powodować jego elektryzowanie się.
Marta
Nikwax jest mi znany impregnuję nim ciuchy termo.