Zarówno czyszczenie, jak i impregnacja butów trekingowych są niezwykle ważne. Regularne usuwanie zanieczyszczeń z naszego obuwia, zwiększa trwałość materiału, z którego zostało ono wykonane. Impregnacja natomiast pomaga zachować jego właściwości wodoodporne i oddychające.
Czyszczenie butów trekkingowych
Właściwa pielęgnacja tego typu obuwia sprowadza się do kilku kroków:
- Oczyszczenie „na sucho”. Delikatnie przecieramy buty za pomocą nylonowej szczoteczki, pozbywając się prochu i powierzchownych zanieczyszczeń.
- Płuczemy buty pod bieżącą wodą, uważając, aby woda nie przedostała się do jego wnętrza.
- Za pomocą szczotki z dodatkiem mydła pozbywamy się błota i pozostałych zabrudzeń. (Szczególną uwagę zwracamy na miejsca, w których występują zgięcia buta oraz na szwy. Tam bowiem najczęściej gromadzi się brud).
- Oczyszczenie podeszwy z drobnych kamyków pozostających między żłobieniami.
Jeśli zabrudzenia naszego obuwia są dużo mocniejsze, sama woda może sobie z nimi nie poradzić. W takiej sytuacji dobrze jest zastosować określony środek czyszczący.
Środki te posiadają różne systemy aplikacji. Niektóre produkty wyposażone są w dozownik w postaci gąbki. Dzięki niemu, jesteśmy w stanie miejsce po miejscu, rozprowadzić niewielką ilość preparatu po powierzchni naszego buta. Nieco szybszym sposobem jest użycie środka czyszczącego pod postacią sprayu. Wystarczy spryskać nim nasze obuwie, tak aby całe pokryło się preparatem. Zarówno, w pierwszym jak i w drugim przypadku, w celu oczyszczenia oraz pozbycia się nadmiernej ilości preparatu, powinniśmy przetrzeć nasze buty miękką ściereczką.
Podczas czyszczenia butów należy wyjąć z nich wkładkę oraz sznurówki. Te elementy musimy wyczyścić osobno za pomocą wody z mydłem. Regularne czyszczenie wkładek niweluje powstawanie grzybów i pleśni, a tym samym zmniejsza ryzyko rozwoju infekcji stóp.
Suszenie butów
Obuwie należy suszyć w temperaturze pokojowej, z dala od bezpośrednich źródeł ciepła. Zbyt szybkie wysychanie materiału, może bowiem spowodować jego uszkodzenie. Z tego samego powodu nie powinniśmy również zostawiać butów w miejscach silnie nasłonecznionych. Jeżeli chcemy przyspieszyć proces suszenia, należy do wnętrza butów włożyć zwykłą gazetę. Kiedy papier zrobi się wilgotny, należy wymienić ją na nową.
Zabrudzone i mokre obuwie jest znakomitym środowiskiem rozwoju dla bakterii. Oprócz tego, że niszczą one nasze buty, stanowią także zagrożenie dla naszej skóry. Dlatego też obuwie należy dokładnie czyścić i suszyć po każdym użyciu!
Impregnacja butów trekkingowych
Impregnacja butów jest procesem, który daje nam wiele korzyści. Przede wszystkim, buty zachowują swoją odporność na przenikanie wody. Szwy zostają zabezpieczone i są bardziej trwalsze. Buty skórzane z kolei nie tracą miękkości i nie pękają. Impregnat zabezpiecza także wszystkie metalowe elementy przed erozją i niszczeniem.
Zanim jednak przystąpimy do impregnacji obuwia, musimy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach:
- Sprawdźmy czy impregnat, który posiadamy, jest odpowiedni do typu naszego obuwia.
- Kiedy impregnujemy buty danym preparatem po raz pierwszy, zawsze należy dokonać krótkiego testu. W tym celu nakładamy impregnat na najmniej widoczny element obuwia. Po około pięciu minutach sprawdzamy, jakie skutki wywołało nasze działanie. Impregnat może bowiem nieznacznie zmienić kolor naszego obuwia na ciemniejszy.
- Jeżeli barwa po zaimpregnowaniu zdecydowanie różni się od koloru wyjściowego, należy zastosować inny preparat.
Impregnacja obuwia ze skóry licowej i nubuku olejowanego
Impregnując buty, pamiętajmy także o języku. Jego konstrukcja zazwyczaj jest dużo cieńsza, dlatego jest bardziej narażony na działanie szkodliwych czynników. Nie zapominajmy również o szwach. Jeżeli posiadamy buty dodatkowo wyposażone w membranę, należy zastosować nieco bardziej rozbudowany system impregnacji.
Sama pasta lub wosk mogą zatykać pory membranowe, a tym samym zmniejszać oddychalność obuwia. Dlatego dobrze jest używać tych preparatów od czasu do czasu, a częściej jednak sięgać po impregnaty w sprayu.
Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.