Jeszcze do niedawna jazda w kasku uważana była za coś niezwykle dziwnego. Dlaczego tak myślano? Kask zdecydowanie zmienia wygląd naszej twarzy, to właśnie dlatego niechętnie po niego sięgaliśmy. Obecnie jednak mentalność rowerzystów mocno się zmieniła. Każdy, kto regularnie uprawia ten sport wie, że nietrudno tutaj o wypadek. Wystarczy chwila nieuwagi, a możemy nabawić się poważnych uszkodzeń ciała. Wśród nich najgroźniejsze są oczywiście urazy głowy. Kask chroni nas przed następstwami spowodowanymi uderzeniem o twarde podłoże. Dlatego też jazda w nim staje się powoli czymś powszechnym.
Rodzaje kasków rowerowych
Budowa kasku rowerowego
- Część zewnętrzna kasku – o naszym bezpieczeństwie podczas upadku decyduje materiał z jakiego wykonany jest kask. Im jest on twardszy i wytrzymalszy, tym lepiej ochrania naszą głowę. Większość kasków powstaje na bazie styropianu. Ich skorupa natomiast powlekana jest tworzywem sztucznym lub ceramicznym. Warstwa ceramiczna jest oczywiście o wiele bardziej wytrzymała. Kaski z tą technologią są także dużo lżejsze i bardziej odporne na zarysowania i inne uszkodzenia. Będąc w sklepie, można spróbować ścisnąć kask obiema dłońmi. Jeśli poddaje się z łatwością, oznacza to, że jego wytrzymałość jest praktycznie zerowa. Jeżeli natomiast taka czynność sprawia nam trudność, możemy wnioskować, że kask jest mocny i trwały.
- Część wewnętrzna kasku – wnętrze kasku powinno być wyłożone miękką gąbką lub warstwą z pianki. Dzięki temu ochronimy naszą głowę przed podrażnieniami i odparzeniami. Miękkie wnętrze zdecydowanie poprawia naszą wygodę podczas jazdy. Bardzo przydatne w kaskach są również wkładki antybakteryjne. To właśnie one niwelują powstawanie przykrych zapachów. Aby jednak służyły nam jak najdłużej, warto sięgnąć po taki kask, w którym wkładki te będą wyjmowane. System ten znacznie ułatwia ich czyszczenie.
- Wentylacja – jest ona niezwykle istotna podczas jazdy w upalne dni. Podczas długotrwałego wysiłku skóra naszej głowy intensywnie się poci. Wentylacja zapewnia stały ruch powietrza, dzięki czemu nasza skóra i włosy pozostają suche i czyste. Z wentylacją nie należy jednak przesadzać. Nieprawdą jest bowiem stwierdzenie, że im większa ilość otworów wentylacyjnych, tym lepszy przepływ powietrza. Każdy dodatkowy element wentylacyjny osłabia bowiem skuteczność naszego kasku. Eksperci podają, że optymalna ilość punktów wentylacyjnych wynosi od trzech do czterech elementów. Kupując kask, należy także zwrócić uwagę na wielkość wentylacji. Jeżeli oglądany przez nas model posiada sporo podłużnych przestrzeni wentylacyjnych, lepiej będzie zdecydować się na inny produkt. Takie kaski nie gwarantują nam bowiem odpowiedniego bezpieczeństwa. Dobrze jest, aby otwory wentylacyjne posiadały również siateczkę. Chroni ona przed robactwem, które może niespodziewanie znaleźć się pod naszym kaskiem. Siatka powinna mieć bardzo drobne oczka, tak aby nawet najmniejszy owad nie mógł się przez nią przedostać.
- Daszek – pełni on kilka istotnych funkcji. Podczas słonecznych dni, zabezpiecza nasze oczy przed rażącym światłem słonecznym. Ponadto, chroni skórę naszej twarzy przed poparzeniami. Daszek sprawdza się również podczas deszczowej pogody. Dzięki niemu, woda spływająca po kasku, nie opada nam bezpośrednio na twarz.
- Odblaski – niezwykle istotne elementy w kaskach miejskich. To właśnie od nich zależy nasza widoczność na drodze, a tym samym nasze bezpieczeństwo. Dzięki odblaskom szybciej dostrzegą nas kierowcy samochodów, piesi, a także inni rowerzyści. Niektóre modele wyposażone są także w czerwoną lampkę umieszczoną w tylnej części kasku.
- Regulacja rozmiaru – kaski rowerowe posiadają różne rozmiary. Zazwyczaj na metkach podaje się przybliżony obwód głowy, do której dany kask jest przeznaczony. Aby jednak odpowiednio go dopasować, potrzebna jest regulacja. Najczęściej jest to niewielkie pokrętło umieszczone z tyłu kasku. W celu dopasowania kasku należy docisnąć jego skorupę do głowy, a następnie dokonać regulacji. Poprawnie dopasowany kask nie przemieszcza się na boki i nie spada. Zaleca się, aby wykonać kilka intensywnych ruchów z kaskiem na głowie. Jeśli trzyma się w stałym położeniu to, oznacza, że dopasowaliśmy go prawidłowo. W przypadku gdy kask przemieszcza się, to albo źle go wyregulowaliśmy albo powinniśmy zdecydować się na mniejszy rozmiar.
- Pasek – każdy kask rowerowy zapinany jest dodatkowo pod brodą. Najczęściej mamy do czynienia ze standardowym paskiem zakończonym klamrą. Trzeba przyznać, że takie rozwiązanie nie jest zbyt wygodne dla rowerzysty. Pasek, jak i klamra mogą bowiem podrażniać skórę twarzy. Aby zniwelować ten dyskomfort, w kaskach stosuje się różnego rodzaju udogodnienia. Wprowadza się np. specjalne wstawki z gąbki. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj klamer oraz system zapinania. Powinien on być na tyle prosty, aby umożliwić nam szybkie zapięcie, jak i odpięcie kasku. Zapięcie to powinno być też na tyle solidne, aby nie wypiąć się samoczynnie podczas jazdy lub upadku.
Jak dobrać rozmiar kasku?
Pierwszorzędnym kryterium dobrania należytego rozmiaru jest zmierzenie obwodu naszej głowy i porównanie go z wielkością kasku, wyrażoną w centymetrach.
Obwód głowy mierzymy, owijając centymetr wokół głowy powyżej linii brwi, pamiętając, że miarka nie może być ani zbyt luźna, ani zbyt napięta. Otrzymany wynik należy porównać z rozmiarem kasku - w opisie produktu zazwyczaj jest on podany jako obwód głowy w cm.
O czym należy pamiętać dobierając rozmiar kasku?
Przednia część kasku musi być ułożona powyżej linii brwi, gdyż zarówno za niskie, jak i zbyt wysokie umiejscowienie kasku jest niebezpieczne - w pierwszym przypadku za sprawą ograniczonej widoczności, a w drugim przez brak odpowiedniego dopasowania.
Ważne uwagi
Wszystkie kaski dopuszczone do sprzedaży muszą posiadać specjalne certyfikaty. Najlepiej szukać na nich oznaczenia EN1078. Symbol ten potwierdza bowiem, że kask posiada wysoką normę bezpieczeństwa oraz jest odporny na zniszczenia. Pamiętajmy, że żaden kask nie uchroni Nas przed urazami kręgosłupa szyjnego. Jeśli podczas jazdy doznaliśmy już groźnego wypadku, to należy bezwględnie zakupić nowy model!Wybierając kask należy pamiętać, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Jeśli wybrany przez nas model posiada przedstawione wcześniej cechy i czujemy się w nim komfortowo, oznacza to, że był to z pewnością dobry wybór.
Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.