Tempo naszego współczesnego życia nie zawsze pozwala nam znaleźć czas na aktywność sportową. Nie musimy jednak zupełnie rezygnować z treningów, ćwiczyć bowiem można także w domu. Przygotowanie naszej domowej siłowni wiąże się z zakupem odpowiedniego sprzętu do ćwiczeń. Podstawę stanowią tutaj maty. Nie wszystkie posiadają jednak identyczne zastosowanie.
Rodzaje mat do ćwiczeń
mata ochronna – na takiej macie zasadniczo nie ćwiczy się bezpośrednio. Stanowi ona raczej pewnego rodzaju podkładkę pod cięższy sprzęt treningowy, taki jak np. orbitrek, rowerek stacjonarny lub bieżnię. Główną funkcją takiej maty jest wyrównanie powierzchni oraz zabezpieczenie zarówno podłogi, jak i sprzętu przed zarysowaniem i uszkodzeniami. Mata ochronna doskonale tłumi także dźwięki powstałe podczas użytkowania sprzętu oraz posiada doskonałe właściwości antypoślizgowe. Dzięki temu rowerek lub bieżnia trzyma się stabilnie na swoim miejscu. Najpopularniejsze maty ochronne to maty typu puzzle wykonane z pianki EVA.
mata treningowa – jest to sprzęt stworzony dokładnie do treningu w zaciszu własnego domu. Chroni nasze ciało przed kontaktem z śliską i zimną podłogą, zapewnia odpowiedni komfort termiczny, a także zabezpiecza przed powstawaniem nieprzyjemnych otarć na skórze w trakcie wykonywania ćwiczeń. Maty tego typu najczęściej produkuje się przy użyciu specjalnej neoprenowej pianki. Między sobą mogą różnić się długością oraz grubością.
mata do jogi – maty te wykonuje się na zasadzie specjalnego splotu włókien. Najczęściej jest to bawełna. Ze względu na specyficzny charakter jogi, mata taka posiada bardzo dobre właściwości antypoślizgowe.
materac gimnastyczny – ten rodzaj maty ma bardzo szerokie zastosowanie w rehabilitacji. Jest on o wiele większy i dużo bardziej grubszy niż standardowe maty do ćwiczeń. Z tego względu bardzo często używa się go również podczas treningów akrobatycznych. Jego miękkość i wytrzymałość pozwalają na bezpieczne wykonywanie każdego elementu akrobacji.
mata Tatami – jest to mata przeznaczona do ćwiczeń związanych ze sportami walki. Korzystają z niej zatem osoby trenujące karate, judo, jiu-jitsu czy taekwondo. Zazwyczaj maty te przyjmują wymiary 2m x 1m. Konstruuje się je z pianki poliuretanowej pokrytej strukturą w dotyku przypominającą słomę ryżową. Maty Tatami swój początek wzięły bowiem z okryć podłogowych wykonanych właśnie ze słomy ryżowej.
Budowa maty do ćwiczeń
Jeśli już wybierzemy odpowiedni dla naszych potrzeb rodzaj maty, należy zwrócić uwagę na poniższe elementy, które znacząco wpływają na komfort i jakość naszych ćwiczeń:
- materiał – maty wykonywane są z różnych materiałów. Najczęściej spotkamy się z matami zrobionymi z PVC. Są one bardzo lekkie i praktyczne. Ponadto, maty wykonuje się z kauczuku, lateksu lub gumy. Takie modele są z kolei dużo bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Mają także zdecydowanie wyższą cenę.
- stabilność – wybrana przez nas mata powinna solidnie przylegać do podłoża. Musimy zatem zwrócić szczególną uwagę na elementy antypoślizgowe znajdujące się u jej spodu.
- grubość – ta cecha uzależniona jest od rodzaju maty i ćwiczeń, które zamierzamy na niej wykonywać. W przypadku mat treningowych grubość wynosi około 6-7 mm. Maty cieńsze przeznaczone są do wykonywania lżejszych ćwiczeń. Z kolei modele nieco grubsze doskonale sprawdzą się podczas typowych ćwiczeń fitness. Jeśli chodzi o maty do jogi, ich standardowa grubość to około 3-4 mm. W przypadku pozostałych typów mat, przyjmuje się, że ich grubość powinna wynosić około 10 mm.
- długość – zaleca się, aby długość maty dostosowana była do wzrostu. Nasze ciało powinno swobodnie zmieścić się na niej w całości. Pod uwagę należy jednak wziąć charakter ćwiczeń. Na ich wykonanie czasami będziemy potrzebowali więcej miejsca. Z tego względu lepiej będzie zaopatrzyć się w matę nieco dłuższą.
- sposób składania – najczęściej maty przystosowane są do zrolowania. Jest to najpowszechniejszy sposób ich przenoszenia i przechowywania. Niestety, zrolowana mata ma też swoją wielkość. Dlatego czasami mogą pojawiać się problemy z jej transportem. Innym rozwiązaniem jest zakup maty składanej. Taka forma zajmuje zdecydowanie mniej miejsca i bardzo ułatwia transport.
Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.