Na pierwszy rzut oka wybór rolek może wydawać się skomplikowany. Do wyboru mamy aktualnie wiele różnych modeli i producentów. Zanim jednak przystąpimy do zakupu, zastanówmy się nad naszymi umiejętnościami w dziedzinie skatingu. Innego sprzętu będzie bowiem potrzebował początkujący, a jeszcze innego, ktoś, kto posiada spore doświadczenie w tym sporcie. Każdy z typów rolek da się zaklasyfikować do odpowiedniej grupy.
Rodzaje rolek
Rolki regulowane Najczęściej przeznaczone są one dla dzieci. Regulacja obejmuje zazwyczaj zakres do czterech rozmiarów. Możliwość regulacji sprawia, że rolki nie tylko będą służyły nam dłużej, ale też umożliwią dokładne dopasowanie buta do nogi dziecka.
Rolki regulowane nie są zbyt szybkie. Dzięki temu, nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo dziecka podczas zabawy. Kiedy dziecko już podrośnie i nabierze wprawy w jeździe, możemy zakupić dla niego rolki z nieco szybszymi łożyskami.
Rolki z wymienną płozą Sprzęt tego typu przeważnie przeznaczony jest dla najmłodszych użytkowników. Ograniczeniem w takich rolkach jest bowiem waga i wzrost. Zazwyczaj maksymalny rozmiar produkowanych butów to 41. Waga użytkownika nie może natomiast przekraczać 60 kg. Oczywiście, jeśli osoba dorosła mieści się w tych parametrach, spokojnie może zdecydować się na taki model.
Rolki 2w1 to doskonałe rozwiązanie dla osób lubiących także jazdę na łyżwach. Latem jeździmy na rolkach, a w sezonie zimowym zmieniamy płozę na łyżwiarską. Dokonujemy zatem tylko jednego zakupu, a jeździć możemy przez cały rok.
Rolki rekreacyjne To chyba najczęściej wybierany model rolek. Polecany jest on osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem, jak i tym, którzy jeżdżą na rolkach zupełnie rekreacyjnie.
Rolki rekreacyjne przystosowane są do spokojnej jazdy po równym terenie. Łożyska w nich zastosowane to zazwyczaj SG5 lub ABEC5. W przypadku właściwości kółek, ich rozmiar zamyka się w przedziale 78-82 mm, a twardość wynosi mniej więcej 82-84A.
Rolki szybkościowe Ten rodzaj rolek przeznaczony jest dla osób zaawansowanych. Jeśli jazda na rolkach rekreacyjnych to dla Ciebie za mało, pora zamienić swój sprzęt właśnie na
rolki szybkościowe. Pozwalają one na rozwinięcie o wiele większych prędkości. Ich cechą charakterystyczną jest dużo większy rozmiar kółek. Zazwyczaj posiadają one wielkość powyżej 90mm. Rolki szybkościowe różnią się pomiędzy sobą także wyglądem buta. But może sięgać za kostkę lub być zupełnie niski. Buty za kostkę docelowo przeznaczone są dla osób, które dopiero zaczynają jazdę na rolkach tego typu. Niskie obuwie natomiast wykorzystywane jest przez doświadczonych w takiej jeździe rolkarzy. Łożyska stosowane w tym modelu to zazwyczaj ABEC9.
Rolki agresywne Rolki takie przeznaczone są głównie dla miłośników skateparków i jazdy po przeszkodach typu murki lub rampy. Model ten idealny jest także dla osób wykonujących różne tricki i rolkowe akrobacje. W przeciwieństwie do pozostałych rolek, ten typ rolek posiada bardzo małe kółka. Ponadto, układ tych kółek może przyjmować różne formy. Płozy
rolek agresywnych mogą mieć cztery kółka jednakowej wielkości, dwa kółka mniejsze i dwa większe lub posiadać po jednym kółku umieszczonym z przodu i z tyłu płozy. Ze względu na rodzaj jazdy, rolki te doskonale stabilizują kostkę.
Rolki freestylowe Ten model służy do coraz popularniejszej jazdy slalomem. Są bardzo zwrotne i można nimi wjechać niemal w każde miejsce. Są także bardzo lekkie, a kółka w ich płozie ułożone są bardzo ciasno. Wielkość kółek w
rolkach typu freestyle to zazwyczaj około 80 mm.
Rolki hokejowe Jak wskazuje nazwa, służą do gry w hokeja. Są bardzo trwałe, szybkie i zwrotne. Zapewniają także doskonałą kontrolę podczas jazdy.
Rolki hokejowe dla bramkarzy posiadają przeważnie pięć kółek o wielkości 50 mm. Pozostali zawodnicy używają rolek z kółkami o wielkości do 80 mm. Twardość takich kółek waha się w granicach 74A-84A. W zależności od stopnia zaawansowania hokeisty, rolki takie posiadają łożyska ABEC3 i większe.
Kiedy już zdecydujemy, jakie rolki będą nam potrzebne, warto zwrócić uwagę na inne istotne parametry, które zdecydowanie wpłyną na rodzaj i komfort naszej jazdy.
Jak wybrać kółka do rolek?
To zdecydowanie najważniejszy fragment rolek. Najczęściej płoza wyposażona jest w cztery kółka, ale jak wiemy, w zależności od rodzaju rolek, liczba ta może się zmieniać. Dobrej jakości kółka powinny być wykonane z poliuretanu. Ze względu na sposób jazdy kółka do rolek możemy podzielić na dwa typy: małe i duże. Ich cechy charakterystyczne przedstawia poniższa tabelka:
Jeżeli szukamy czegoś, co stanowiłoby połączenie pomiędzy tymi dwoma rodzajami, pozostaje nam kupić rolki o wielkości kółek w przedziale 70-84 mm. Pamiętajmy także, że rozmiar kółek jest ściśle związany z maksymalną średnicą mieszczącą się w szynie.
Kolejną istotną kwestią w kółkach jest ich twardość. Właściwość tą oznacza się cyfrą oraz literą A. Im mniejsza wartość liczbowa, tym kółka w rolkach są bardziej miękkie. Różnice pomiędzy twardymi a miękkimi kółkami przedstawione zostały w poniższej tabeli:
Każde kółko powinno więc być opisane przez dwa parametry. W praktyce stosuje się układ oznaczeń typu 74/82A. Pierwsza wartość oznacza tutaj wielkość kółek, a druga ich twardość.
Aby kółka prawidłowo spełniały swoje funkcje, powinny posiadać również właściwy profil oraz odbicie. Profil może posiadać trzy odmiany:
-
płaski – gwarantuje dobrą stabilność i przyczepność, stosowany najczęściej w rolkach agresywnych
-
ścięty – pozwala na rozwinięcie wysokich prędkości, jest jednak zdecydowanie mniej stabilny. Wykorzystuje się go w rolkach szybkościowych.
-
okrągły – zapewnia średnią prędkość jazdy i właściwą przyczepność do podłoża. Znajdziemy go w rolkach freestylowych lub hokejowych.
Odbicie natomiast jest bardzo ważne podczas jazdy po trudnej nawierzchni lub jazdy szybkościowej.
Jakie łożyska do rolek?
Element ten odpowiada za sprawność kręcenia się kółek. Do oznaczeń łożysk używa się różnych skrótów. Składają się one zawsze z liter oraz cyfr. Najczęściej spotykanym typem łożyska jest ABEC. Możemy więc kupić rolki z łożyskami ABEC3, ABEC5, ABEC7 oraz ABEC9. Im wyższe oznaczenie cyfrowe, tym łożyska będą szybsze, a tym samym pozwolą nam na rozwinięcie większej prędkości. W modelach rekreacyjnych spotkamy się najczęściej z łożyskami ABEC 5 oraz 7.
Ten typ łożysk smarowany jest smarem. Niektórzy producenci rolek używają oznaczenia SG. Są to jednak dokładnie takie same łożyska jak te oznaczone symbolem ABEC. Jedyna różnica polega na tym, że łożyska SG smarowane są specjalnym żelem silikonowym. Do jazdy szybkiej wykorzystuje się niekiedy tzw. łożyska ceramiczne. Są one dużo lżejsze od tradycyjnych. Aby z nich korzystać, trzeba jednak posiadać spore doświadczenie w jeździe na rolkach. Ponadto, koszt łożysk ceramicznych jest dużo większy niż w przypadku kupna standardowych modeli.
Standardowy rozmiar łożyska do rolek to rozmiar 608. W jeździe szybkiej wykorzystuje się łożyska z mniejszą średnicą, opisane liczbą 688. Im mniejsze łożysko, tym jest ono lżejsze i szybsze. Łatwiej również utrzymać go w czystości. Jeśli chcemy zachować łożyska w dobrej formie, należy dbać o ich regularne smarowanie.
Co nam będzie potrzebne do bezpiecznej jazdy na rolkach?
Płozy do rolek Płozy w rolkach wykonane są z różnych materiałów. Mamy więc płozy kompozytowe, aluminiowe lub karbonowe. Ze względu na mniejszą sztywność, płozy kompozytowe lepiej pochłaniają drgania powstałe podczas jazdy. Płozy aluminiowe i karbonowe są z kolei bardzo lekkie i stabilne. Dzięki temu pozwalają na znacznie szybszą jazdę.
Buty do rolek But powinien być skonstruowany tak, aby stabilizować kostkę i zapewnić nam maksymalną wygodę. W tym celu należy zawsze przymierzyć kilka różnych modeli, aby określić w którym z nich czujemy się najbardziej komfortowo. Każdy but musi być usztywniany w okolicach kostki. Doskonałe trzymanie zapewni nam system sznurowania. Dobrze jest, gdy jest on dodatkowo połączony z zapięciem na klamry. Buty w rolkach powinny posiadać także doskonałą wentylację, która jest niezbędna podczas długotrwałej jazdy w upalne dni. Niektóre modele rolek mają również wyjmowaną wkładkę. Takie rozwiązanie pozwala na jej pranie i wietrzenie, a tym samym utrzymanie jej w czystości.
Hamulce do rolek Każde rolki zazwyczaj posiadają hamulec zamontowany w tylnej części płozy jednej z nich. Bardziej doświadczeni rolkarze uważają, że jest to zbędny element, dlatego decydują się na jazdę bez hamulca, który praktycznie zawsze da się odczepić. Z hamulca korzystają głównie dzieci oraz początkujący rolkarze. Kiedy nie znamy jeszcze żadnej innej techniki hamowania, to
hamulce do rolek są jedynym sposobem na zatrzymanie się. Każdy model rolek posiada odpowiedni do swojej budowy rodzaj hamulca. Jeśli więc będziemy chcieli wymienić go na nowy, musimy znaleźć hamulec takiej samej marki jak nasze rolki, pasujący dokładnie do naszego sprzętu.
Jak dobrać rozmiar rolek?
Rozmiar idealnych dla nas rolek może zdecydowanie odbiegać od tego, który nosimy na co dzień. Co więcej, wymiary podane przez poszczególne marki mogą także różnić się między sobą. Przed zakupem rolek warto więc zmierzyć długość swojej stopy i porównać ją z tabelką rozmiarów podaną przez producenta.
Rolki najlepiej jest mierzyć na skarpety, w których zazwyczaj będziemy jeździć. Po założeniu buta, należy go zapiąć tak, jakbyśmy przygotowali się do jazdy. Następnie wstajemy i lekko uginamy nogi. Sprawdzamy, czy but w żadnym miejscu nas nie ugniata. Szczególną uwagę należy zwrócić na końcówki palców, łydkę i tył pięty. Te miejsca z reguły są najbardziej narażone na obtarcia. Mając założone rolki, powinniśmy lekko poruszać stopami, sprawdzając, czy but nie jest przypadkiem zbyt luźny. Zwróćmy też uwagę czy klamry i sznurowadła zapewniają odpowiednią stabilizację stawu skokowego.
Dopasowanie rozmiaru rolek przedstawia poniższa grafika:
-
Postaw na kartce papieru bosą stopę i dosuń ją w ten sposób, aby pięta przylegała do ściany. Zaznacz na kartce najdalej wysunięty punkt stopy i zmierz centymetrem wyznaczoną długość.
-
Należy pamiętać, że stopa naturalnie puchnie w skutek wysiłku. Do uzyskanej długości dodaj więc
ok. 0,5 - 1cm zapasu.
-
Ustaloną w powyższy sposób ostateczną długość porównaj z tabelą rozmiarów i odczytaj swój rozmiar.
Pamiętajmy, że nawet najlepsze rolki nie zagwarantują nam przyjemności z jazdy, jeśli będziemy się w nich czuli niekomfortowo. Miejmy więc zawsze na uwadze swoją wygodę!
Katarzyna Stania Jestem pasjonatką wielu dziedzin sportowych. Popołudnia spędzam na pływalni, wieczorami grywam w squasha, a w weekendy dotleniam organizm na górskich szlakach. Staram się nieustannie zgłębiać wiedzę dotyczącą zdrowego stylu życia oraz dzielić się nią z innymi.
Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.