Stoły do tenisa poszczególnych firm są do siebie bardzo podobne. Poza niewielkimi estetycznymi różnicami zasadniczo niewiele ich dzieli. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup takiego stołu, warto dokładnie przyjrzeć się jego budowie.
Wymiary stołu do tenisa stołowego
Każdy stół do tenisa stołowego powinien spełniać określone normy. Jednym z nich jest wymiar blatu. Aby zapewnić odpowiedni komfort gry, przyjmuje się, że blat takiego stołu powinien mieć około 274 cm długości oraz 152,5 cm szerokości. Istotne znaczenie ma również wysokość nóżek. Standardowo mają one 76 cm wysokości.
Ostatnim wymiarem, jaki musi posiadać stół do ping-ponga jest wysokość siatki. Według założonych norm, siatka ta powinna posiadać około 15,25 cm. Wszystkie te wymiary są oficjalnymi parametrami, używanymi podczas profesjonalnej gry w tenisa stołowego i praktycznie każdy stół do ping-ponga zbudowany jest właśnie według takich rozmiarów. Wyjątkiem w tej kwestii są jedynie specjalne stoły dla dzieci. Takie modele mogą posiadać różne wielkości oraz wysokości. Zazwyczaj są też dostosowane do określonego wieku dziecka.
Budowa stołu do ping-ponga
Stoły do tenisa stołowego mogą przyjmować różne formy. Wyróżnić możemy stoły jednoelementowe oraz składane. Stoły jednoelementowe zazwyczaj są dużo lżejsze niż te składane. Posiadają także cieńsze blaty i zdecydowanie prostszą konstrukcję. Ze względu na rozmiar, ich przechowywanie może jednak stanowić spory problem. Jeśli nie mamy specjalnego miejsca do trzymania takiego stołu, lepszym wyjściem będzie zakup stołu składanego, który jest zdecydowanie bardziej kompaktowy. Zazwyczaj ten typ stołu jest również nieco cięższy, dlatego do jego złożenia, jak i demontażu potrzebne będą przynajmniej dwie osoby. Stoły składane mają jeszcze jedną zaletę. Niektóre modele można ułożyć w taką pozycję, aby stół zamykał się w połowie. Dzięki temu gracz nie potrzebuje partnera do treningu, gdyż piłka odbija się o złożoną część stołu.
Rodzaje stołów do ping-ponga
Tenis stołowy to sport, który możemy uprawiać zarówno w zamkniętych pomieszczeniach, jak i na świeżym powietrzu. Z tego względu stoły do ping-ponga dzieli się na:
stoły outdoor – stoły takie przeznaczone są do użytku zewnętrznego. Z uwagi na to, ich blaty pokryte są specjalną powłoką zabezpieczającą przez działaniem szkodliwych czynników, takich jak deszcz czy promienie słoneczne. Dzięki temu stół nie niszczy się i dłużej zachowuje swój estetyczny wygląd. Ponadto, w stołach tego typu używa się specjalnej technologii zapobiegającej odbijaniu się promieni słonecznych. Słońce nie oślepia więc gracza i nie ogranicza jego pola widzenia.
stoły indoor – takie modele stołów przeznaczone są do użytku domowego lub w innych zamkniętych pomieszczeniach. Stoły te zazwyczaj są też lżejsze, a ich system składania dużo prostszy.
Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.