Termos to naczynie, które ma za zadanie przez długi czas utrzymywać pożądaną temperaturę płynów, czy to gorących czy zimnych. Swoją funkcję spełnia dzięki temu, że posiada cienkie, metalowe ścianki, pomiędzy którymi znajduje się próżnia. Kiedyś produkowane były jedynie termosy szklane, dziś i takie i takie, z tym, że praktyczniejsze są te ze stali nierdzewnej, nietłukące się. W droższych modelach dodatkowo ścianki pokryte są od wewnątrz srebrem, co działa antybakteryjnie.
Rodzaje termosów
Do termosów o klasycznym, przedłużonym kształcie wlewamy jedynie płyny, natomiast żywność łącznie z zupami umieszczamy w specjalnych termosach do tego przeznaczonych. Są one niższe, szersze, często podzielone na kilka części, wyposażone w miski.
Czym się kierować wybierając termos?
Wybierając termos nie kierujmy się ceną. Tanie termosy z marketu nie "trzymają" ciepła tak samo długo jak droższe, a poza tym częściej się zdarza, że ich korki przeciekają, są bardziej awaryjne. Termos ma nam dobrze służyć przez wiele lat, a tani model na ogół wytrzymuje tylko jeden sezon użytkowania.
Zanim kupimy termos turystyczny, zastanówmy się, jaka jego pojemność by nas satysfakcjonowała. Na rynku dostępne są pojemności od 0,5l do 1l. Trzeba jednak pamiętać, że im większy termos, tym dłużej utrzymuje odpowiednią temperaturę.
Producenci często podają czas, przez jaki płyn w termosie utrzymuje ciepło. W dobrych termosach temperatura po 24h wynosi powyżej 40 stopni. Testy producentów są jednak wykonywane w temperaturze pokojowej, więc oczywistym jest, że na mrozie napoje będą się szybciej wychładzać.
Termos z warstwą antypoślizgową jest bardzo praktyczny. Sprawia, że nie wysunie się on nam z rąk. Podobnie rzecz ma się z gumowymi nakładkami, które ułatwiają trzymanie termosu w rękawicach.
Kupując termos zastanów się, po co go będziesz potrzebować, czy tylko na krótkie rodzinne wycieczki, czy na poważne wyjazdy w góry z plecakiem. Ważne też, ile osób będzie z niego pić. Większe termosy z reguły są cięższe, choć dłużej utrzymują ciepło. Na lekki trekking dla dwóch osób z powodzeniem wystarczy model o pojemności 0,75l. Zimą przyda się termos o pojemności 1l, najlepiej gdyby dodatkowo był wyposażony w izolujący pokrowiec z pianki.
Tani termos utrzyma ciepło tylko przez kilka godzin, może wystarczy to, by dojść do schroniska, ale potem temperatura płynu będzie szybko spadać. Droższe modele mają bardzo precyzyjnie określony czas wychładzania się napojów. Jeśli producent podaje, że termos "długo trzyma ciepło", to może to oznaczać np. tylko 5 – 8 godzin.
Marki termosów ze średniej i wyższej półki, które możemy polecić, to przede wszystkim Esbit i Primus. Oczywiście kupując taki termos należy się liczyć z większym wydatkiem, ale jest to podparte wysoką jakością i bardzo dobrymi parametrami termicznymi. Nieco niższa półka, ale też godne polecenia, to termosy Neverland, Feel Free i Rockland.
Anka
Najlepsze termosy to termosy Esbit!