Hulajnoga daje dziecku wiele możliwości. Jest to jednocześnie zarówno świetna zabawa, jak i doskonały pomysł na aktywne spędzenie wolnego czasu. Hulajnoga rozwija w dziecku umiejętność zachowania równowagi i odpowiedniego panowania nad własnym ciałem. Hulajnogi są także doskonałym pomysłem na prezent dla dziecka w wieku od 2-10 lat. Jeśli zastanawiasz się jaka hulajnoga będzie odpowiednia dla 2, 3, 4 czy 5 latka to ten poradnik pomoże Ci podjąć właściwą decyzję.
Rodzaje hulajnóg
klasyczne – podest na stopę i kierownica są ze sobą połączone. Hulajnogi te posiadają dwa koła, a użytkownik osiąga zamierzoną prędkość przed odpychanie się jedną noga od podłoża.
Hulajnogi dwukołowe to wciąż najpopularniejsze modele. Produkty przeznaczone dla młodszych dzieci najczęściej wykonuje się z plastiku. Dzięki temu takie hulajnogi są bardzo lekkie i dziecko na pewno nie zrobi sobie na nich krzywdy. Niestety, plastikowe hulajnogi nie są jednak zbyt trwałe. Starsze dzieci mogą natomiast jeździć na hulajnogach wykonanych z metalu lub tworzyw sztucznych. Są one nieco cięższe, ale bardziej zwrotne. Zazwyczaj też posiadają szybsze łożyska, które pozwalają na rozwinięcie dużo większej prędkości.
składane– są bardzo podobne do modeli klasycznych. Jedyna różnica polega jednak na tym, że kierownice i podest można złożyć. Znacznie ułatwia to przechowywanie i transport hulajnogi. W przypadku takich produktów istnieje jednak ryzyko, że z przyczyny zużycia mechanizmu lub niewłaściwego rozłożenia, hulajnoga niepodziewanie złoży się podczas jazdy, co zagraża bezpieczeństwu dziecka, które będzie na niej jeździło.
trójkołowe – takie hulajnogi posiadają dwa koła z tyłu lub z przodu. Dzięki temu hulajnoga jest bardziej stabilna, a jazda na niej o wiele wygodniejsza. Nauka jazdy idzie zatem dużo szybciej niż w modelu klasycznym. Odpowiednie ustawienie kółek powoduje, że prędkość osiągana jest za pomocą właściwego balansowania ciałem. Nogi nie mają zatem kontaktu z podłożem.
Hulajnogi trójkołowe wbrew pozorom rozpędzają się bardzo szybko i posiadają doskonałą zwrotność.
elektryczne – wyposażono je w niewielki silnik, pozwalający osiągnąć prędkość nawet 30 km/h. W hulajnogach tych nie trzeba więc angażować do pracy własnych mięśni. Ze względu na zastosowanie w nich elementów elektrycznych, przeznaczone są one głównie dla starszych dzieci. W przypadku zakupu hulajnogi elektrycznej wymagane będzie również dokupienie kasku.
Budowa hulajnogi
Dodatkowe elementy
regulacja wysokości kierownicy – kupując hulajnogę dla dziecka chcielibyśmy, aby sprzęt ten służył mu dłużej niż jeden sezon. Dlatego też warto wybrać modele posiadające regulowaną wysokość kierownicy. Dzięki temu hulajnoga „rośnie wraz z dzieckiem”. Regulacja w tych modelach jest bardzo prosta, wystarczy tylko odbezpieczyć klamrę, pociągając ją do siebie, ustawić kierownicę na pożądanej wysokości i ponownie zabezpieczyć klamrę dociskając ją do drążka kierownicy.
antypoślizgowe nakładki – umieszcza się je na podeście. Zapobiegają ślizganiu się stopy dziecka po hulajnodze podczas jazdy, a tym samym zwiększają jego bezpieczeństwo i komfort poruszania się. Wybierając hulajnogę dla dziecka powinniśmy sprawdzić czy nakładki zajmują całą powierzchnię podestu czy tylko jego część.
Kiedy wybierzemy już najlepszy technicznie sprzęt, pamiętajmy, że hulajnoga musi być również dopasowana do aktualnego wzrostu, wagi oraz wieku naszego dziecka. Zazwyczaj maksymalne obciążenie jakie może znajdować się na hulajnodze wynosi do około 100-110 kg. Hulajnogi dla dzieci przeważnie posiadają ograniczenie na ciężar ciała do 50 kg. Producenci podają także inne ważne informacje w instrukcji obsługi, dlatego z pewnością warto do niej zajrzeć jeszcze przed zakupem.
Katarzyna Stania Jestem pasjonatką wielu dziedzin sportowych. Popołudnia spędzam na pływalni, wieczorami grywam w squasha, a w weekendy dotleniam organizm na górskich szlakach. Staram się nieustannie zgłębiać wiedzę dotyczącą zdrowego stylu życia oraz dzielić się nią z innymi.
Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.