Pulsometr to urządzenie przydatne podczas niejednego treningu. Jego zadaniem jest kontrola naszego tętna. Aby szybciej osiągnąć zamierzony efekt ćwiczeń, każdy człowiek powinien ustalić jakie jest jego maksymalne tętno, a następnie systematycznie je kontrolować. Pulsometry posiadają także wiele innych zaawansowanych opcji przydatnych w zależności od rodzaju uprawianego sportu.
Właściwa wartość tętna napędza pracę naszych mięśni. Dzięki pulsometrowi możemy na bieżąco je monitorować, a tym samym odpowiednio rozplanować nasz wysiłek fizyczny. Wybór pulsometru uzależniony jest od poziomu zaawansowania trenującego oraz rodzaju treningu, jaki wykonuje.
Rodzaje pulsometrów
Pulsometry klasyczneskładają się z dwóch części: pasa piersiowego z nadajnikiem oraz zegarka zakładanego na rękę. Podawany przez nie pomiar jest bardzo dokładny. Oprócz pulsu, podają one również takie parametry jak np. ilość spalanych kalorii. Posiadają również wiele innych klasycznych opcji jak stoper, kalendarz czy podświetlenie wyświetlacza. Jeśli stawiacie na dokładność pomiaru tętna to te modele są właśnie dla Was.
Pulsometry jednoczęściowenajczęściej przyjmują postać zegarka, który nosi się na ręce, szyi lub zakłada na palec. Taki model jest bardzo wygodny. Pomiar tętna jest w nich jednak mniej dokładny niż w pulsometrze klasycznym, a ilość dodatkowych funkcji również została sprowadzona do minimum. Pulsometry te są idealne dla osób wykonujących mniej aktywne ćwiczenia, np. spacery lub marsz.
Pulsometry z licznikiemw ich skład może wchodzić kilka elementów. Wykorzystuje się je np. podczas jazdy na rowerze. Jedną część pulsometru zakładamy na ciało w celu kontroli jego parametrów, a drugą umieszcza się na kierownicy roweru.
Pulsometry rowerowe oprócz pomiaru naszego tętna, ukazują także informacje o ilości przebytych kilometrów.
Główne funkcje pulsometru
Dodatkowe cechy pulsometru
- podświetlany ekran – bardzo praktyczne rozwiązanie jeśli nasze treningi odbywają się po zmroku. Umożliwia odczytywanie parametrów nawet w ciemności.
- możliwość podłączenia do komputera – wszystkie osiągnięte wyniki można zgrać na dysk komputera i kontrolować je za pomocą odpowiedniego oprogramowania.
- własna konfiguracja urządzenia – funkcja ta umożliwia użytkownikowi samodzielne ustawienie pulsometru. Oznacza to, że na wyświetlaczu pojawią się wartości tylko tych parametrów, które w danej chwili uznamy za najważniejsze.
- wskaźnik zużycia baterii – pokazuje on jak długo jeszcze nasz pulsometr będzie mógł pracować.
Pulsometry a konkretna aktywność fizyczna
Oprócz funkcji podstawowych i dodatkowych, poszczególne modele pulsometrów mogą posiadać także wiele innych możliwości. Poniżej przedstawiamy funkcje, które są szczególnie przydatne podczas uprawiania określonych dyscyplin sportowych. Jeżeli zatem poszukujemy pulsometru do konkretnego sportu, warto wziąć je pod uwagę.
Kupując pulsometr należy sprawdzić w jakim języku ustawione jest menu. Niestety, nie wszystkie pulsometry mają zakodowany język polski. Dlatego warto sięgnąć po modele z funkcjami zaprogramowanymi w języku, który jest nam znany. Ponadto, dobre pulsometry powinny posiadać kodowany sygnał. Oznacza to, że nie będą reagować na inne znajdujące się w pobliżu urządzenia elektroniczne, które mogły by zakłócić podawane przez nie wyniki.
Katarzyna Stania Jestem pasjonatką wielu dziedzin sportowych. Popołudnia spędzam na pływalni, wieczorami grywam w squasha, a w weekendy dotleniam organizm na górskich szlakach. Staram się nieustannie zgłębiać wiedzę dotyczącą zdrowego stylu życia oraz dzielić się nią z innymi.
Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.