Kiedyś noszenie okularów przeciwsłonecznych kojarzyło się wyłącznie z latem i wakacjami. Obecnie takie okulary nosi się praktycznie o każdej porze roku. Promieniowanie słoneczne działa bowiem na nasze oczy niezależnie od pogody. Warto zatem zadbać o właściwą ochronę zmysłu wzroku w każdych warunkach.
Aby dobrze wybrać okulary przeciwsłoneczne, powinniśmy posiadać odpowiednią wiedzę na temat ich właściwości. Są na to dwa sposoby, należy albo przeczytać ten poradnik do samego końca, albo zaznajomić się z informacjami na instrukcji użytkowania dołączonej do każdego produktu. Z tego względu właśnie lepiej kupować okulary sprawdzonych marek. Okulary w niskiej cenie, które możemy nabyć praktycznie na każdym kroku, nie posiadają żadnych filtrów ochronnych. Promieniowanie słoneczne może więc swobodnie przez nie przenikać i przedostawać się do naszych oczu.
Rodzaje okularów przeciwsłonecznych
Filtr w okularach przeciwsłonecznych
Najważniejszym elementem w każdych okularach są soczewki. To od ich właściwości zależy jakość ochrony naszych oczu. Kupując okulary przeciwsłoneczne należy więc wziąć pod uwagę takie elementy jak moc filtra i jego kategorię, a także kolor i materiał soczewek.
Aby upewnić się, że okulary gwarantują należytą ochronę oczu, należy szukać na nich wymienionych wyżej oznaczeń, połączonych z wartością liczbową oznaczającą moc filtra. Najlepszą ochronę zapewniają filtry UV 400. Informacja o mocy filtra powinna być umieszczona na szkłach, oprawce lub opakowaniu okularów. Dobre produkty powinny również spełniać określone normy europejskie, potwierdzone odpowiednimi certyfikatami.
KATEGORIE FILTRÓW W OKULARACH PRZECIWSŁONECZNYCH
Kategorie filtra ustalane są na podstawie ilości światła przepuszczanego przez soczewki. Im większa wartość liczbowa kategorii, tym mniej promieniowania przepuszczają filtry. W okularach wyróżniamy pięć kategorii. Zastosowanie okularów należących do poszczególnych kategorii można przedstawić w następujący sposób:
KOLORY SOCZEWEK
Barwa soczewek wiąże się ściśle z warunkami użytkowania okularów. Innych okularów będziemy bowiem potrzebowali przebywając w warunkach silnego nasłonecznienia, a jeszcze innych, kiedy niebo chwilowo pokryje się chmurami. O tym jak wybrać kolor soczewek w okularach, który były odpowiedni do naszych potrzeb napisaliśmy szerzej w naszym wcześniejszym poradniku.
MATERIAŁ SOCZEWEK
- plastik – lekki i odporny na zarysowania materiał, doskonały do użytku miejskiego.
- poliwęglan – mocne i nietłukące się tworzywo, idealne dla osób prowadzących aktywny tryb życia i uprawiających sport.
- szkło – materiał ten spotykany jest już coraz rzadziej. Szklane soczewki łatwo ulegały bowiem zniszczeniu.
Powłoki w okularach przeciwsłonecznych
Oprawki w okularach przeciwsłonecznych
Okulary mogą posiadać trzy typy oprawek:
- plastikowe – takie oprawki są bardzo lekkie. Ich wytrzymałość nie jest jednak zbyt wysoka, dlatego bardzo szybko ulegają zniszczeniu. Plastikowych oprawek nie da się wymienić na inne. Okulary takie przeznaczone są więc raczej na użytek miejski.
- poliwęglanowe – oprawki poliwęglanowe są mocne i wytrzymałe. W razie zniszczenia można je wymienić na nowe. Produkty posiadające takie oprawki polecane są osobom uprawiającym sport.
- metalowe – tworzywo to zapewnia oprawkom dobrą wytrzymałość. Jest jednak dużo cięższe niż plastik i poliwęglan, dlatego nie nadaje się do wykorzystania podczas uprawiania sportu.
Dodatkowe elementy
- nanoski – dzięki nim okulary nie zsuwają się z nosa. Jeżeli uprawiamy sport, powinniśmy wybrać nanoski silikonowe lub gumowe, które jeszcze lepiej trzymają okulary na swoim miejscu.
- osłonki boczne – osłonki te sprawiają, że okulary przeciwsłoneczne są całkowicie zabudowane, a tym samym promieniowanie słoneczne nie przenika do naszych oczu z żadnej strony.
- zauszniki – powinny posiadać regulację, aby jak najlepiej dopasować okulary do kształtu twarzy użytkownika. Dobre zauszniki uzupełnione są gumą lub silikonem.
Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?
Większość osób ma problem z właściwym dopasowaniem okularów przeciwsłonecznych do kształtu własnej twarzy. Nie we wszystkich modelach będziemy bowiem wyglądać dobrze. Kupując okulary należy więc zwrócić uwagę na kształt swojej twarzy i pod tym kątem szukać właściwych modeli.
Dobre okulary przeciwsłoneczne możemy kupić już w cenie do 100 zł. Jeżeli chcemy mieć pewność, że wybraliśmy najlepszy z możliwych produktów, zwracajmy uwagę nie tylko na jego właściwości, ale także i na markę. Tylko wtedy będziemy całkowicie zadowoleni ze swojego wyboru!
Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.