Płetwy to obowiązkowy gadżet każdego nurka. Choć mogłoby się wydawać, że stosują je głównie zaawansowani miłośnicy tego sportu, płetwy przydają się również podczas pływania rekreacyjnego. Ich zastosowanie sprawia, że płyniemy szybciej, a nasze mięśnie nie męczą się tak mocno jak przypadku pływania bez pomocy tego sprzętu.
Wszystkie dostępne obecnie modele płetw można zakwalifikować do jednej z dwóch grup: kaloszowych lub paskowych. Przyjrzyjmy się zatem bliżej każdej z tych kategorii.
Płetwy - rodzaje
Płetwy paskowe można podzielić na dwa rodzaje:
- Płetwy klasyczne składają się z pióra oraz stopy pozbawionej wszelkich dodatków Płetwy te są bardzo dobrym sprzętem dla początkujących nurków.
- Płetwy Jet Fin są zdecydowanie krótsze od płetw klasycznych i przeznaczone są do nurkowania technicznego. Osoby w nich pływające powinny posiadać doskonałą technikę pływania oraz odpowiednią siłę nóg.
Na co zwracać uwagę podczas zakupu?
Twardość
twarde płetwy sprawiają, że płynie się zdecydowanie szybciej. Wymagają one również zdecydowanie silniejszej pracy mięśni, przez co osoby o słabszej kondycji mogą łatwo się zmęczyć. Twarde płetwy powinni więc wybierać zaawansowani pływacy oraz osoby o większej masie ciała, głównie mężczyźni. U mniej doświadczonych nurków taki sprzęt może powodować dyskomfort i skurcze kończyn dolnych. Z tego względu takim osobom polecane są płetwy nieco bardziej miękkie. Pływa się w nich bowiem dużo łatwiej. Płetwy nie powinny być jednak zbyt miękkie, gdyż ich skuteczność w pokonywaniu prądów wodnych może być bardzo słaba. Płetwy o średniej twardości polecane są również kobietom, które w odróżnieniu od mężczyzn, posiadają słabszą pracę nóg.
Długość
krótkie płetwy są bardziej zwrotne i łatwiej nimi manewrować. Niestety, w zakresie mocy i prędkości są one dużo słabsze od modeli posiadających tradycyjną długość.
Budowa
- pióro płetwy - jest to główna część napędowa płetwy. Od niego zależy jak wiele pracy będziemy musieli włożyć, aby poruszać się naprzód. Pióra mogą mieć różna długość i twardość od ich ustawienia zależy także jakość pływania.
- pasek - najczęściej jest to kawałek gumy, posiadający możliwość regulacji, Często zastępuje się go również sprężyną, która jest dużo bardziej wytrzymała.
- zapięcie paska płetwy - umożliwia solidne trzymanie się płetwy na naszej stopie. Najczęściej stosuje się tutaj klamry lub zatrzaski. Sposób zapinania powinien być wygodny dla nurka i jednocześnie bardzo trwały.
- dysze - są to specjalne wyprofilowania umieszczone pomiędzy piórem, a stopą. Sprawiają one, że siła jaką musimy włożyć w pływanie jest dużo mniejsza, a płetwa porusza się o wiele lepiej.
- krawędź płetwy - gwarantuje ona odpowiednią sztywność płetwy. Krawędzie znajdziemy w płetwach przeznaczonych dla zaawansowanych nurków.
Wybór odpowiednich dla nas płetw jest więc uzależniony od rodzaju pływania, jaki uprawiamy. Jeśli zależy nam jedynie na wzmocnieniu efektywności swojego treningu pływackiego na basenie, w zupełności wystarczą nam treningowe płetwy kaloszowe. Nurkowanie w otwartych akwenach wodnych wiąże się natomiast z koniecznością zakupu płetw paskowych.
Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.