Odkąd na rynku pojawiły się toalety turystyczne, komfort podróżowania zdecydowanie się polepszył. Czasami podróżujemy po miejscach, gdzie nie ma możliwości zatrzymania się i załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych. W takich wypadkach posiadanie toalety turystycznej wydaje się być najkorzystniejszym rozwiązaniem. Produkty te doskonale sprawdzą się również podczas wyjazdu na biwak czy kemping. Standard publicznych toalet w takich miejscach zazwyczaj nie jest zbyt wysoki. Dlatego też zabieranie swojej toalety turystycznej na biwak powoli staje się czymś powszechnym.
Budowa toalety turystycznej
Użytkowanie toalety turystycznej
Zanim rozpoczniemy korzystanie z toalety do zbiornika na nieczystości oraz do zbiornika na wodę do spłukiwania należy wlać specjalne płyny do toalet turystycznych. Środki te z reguły sprzedawane są w zestawie z toaletami. Można je także dokupić osobno. Rola tych dodatków jest bardzo istotna. Używanie ich ułatwia usunięcie nieczystości ze zbiornika. Ich konsystencja staje się bardziej płynna, przez co toaleta szybciej zostanie opróżniona. Połączenie środków chemicznych z wodą do spłukiwania pozwala natomiast zachować toaletę w czystości i świeżości przez cały czas. Ilość środka, jaką powinniśmy użyć podana jest zazwyczaj na etykiecie. Następnie do zbiornika z fekaliami wlewamy około trzy litry wody, a zbiornik na wodę wypełniamy nią w całości.
Opróżnianie toalety turystycznej
Pozbywanie się nieczystości z toalety odbywa się według przedstawionego niżej schematu:
Na co zwrócić uwagę kupując toaletę?
- wysokość toalety – im wyższa toaleta, tym będzie ona wygodniejsza dla użytkownika. Siadając na niej powinniśmy mieć nogi ugięte pod kątem prostym. Z wysokiej toalety zdecydowanie lepiej się wstaje. Jest więc ona bardzo praktyczna dla osób starszych, mających problemy z poruszaniem się. Niskie toalety natomiast są świetnym rozwiązaniem, jeżeli mają z nich korzystać głównie dzieci.
- możliwość przyczepienia do podłoża – niektóre modele toalet dają możliwość przytwierdzenia ich do podłoża za pomocą specjalnej platformy. Dzięki temu można je wykorzystać np. podczas rejsu jachtem. Toaleta pozostanie na swoim miejscu niezależnie od tego, jak intensywnie będzie poruszał się nasz środek transportu.
- wskaźnik nieczystości – parametr ten pokazuje stopień wypełnienia zbiornika nieczystościami. Kiedy zbliża się on do pojemności 100%, musimy bezwzględnie opróżnić toaletę oraz wymienić używane w niej płyny. W pozostałych toaletach oceny stopnia napełnienia zbiornika trzeba dokonywać osobiście.
Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.