
Stepper to wielofunkcyjne urządzenie, które pozwala na trening praktycznie wszystkich mięśni ciała. Znakomicie wpływa na kształt łydek, ud oraz pośladków. Ponadto, ćwiczenia na stepperze pozwolą nam przy niewielkim nakładzie sił spalić całkiem dużo kalorii.
Trening przy pomocy steppera przypomina wchodzenie po schodach. Z tego względu jest polecany wszystkim, którzy chcą pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej. Zasadniczo do jego używania nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Nie obciąża on bowiem stawów tak mocno jak inne ćwiczenia. Mogą więc na nim ćwiczyć zarówno dzieci, jak i dorośli. Steppery bez problemu zmieszczą się także w każdym mieszkaniu. Inwestując w ten sprzęt, zyskujemy więc dostęp do treningu zawsze wtedy, kiedy tylko będziemy mieć na to ochotę.
Rodzaje stepperów

Podział stepperów ze względu na zasadę działania

Budowa steppera i jego funkcje
liczniki – pokazują ile kroków zrobiliśmy podczas treningu i pozwalają kontrolować nasze postępy. Przekładają nasze kroki na ilość kilometrów które pokonujemy, podczas jednorazowego treningu na stepperze. Licznik kalorii informuje o poniesionym przez nas wysiłku energetycznym w postaci spalonych kalorii.
pomiary – podczas każdego treningu należy monitorować poziom swojego tętna. Dzięki wbudowanemu licznikowi mamy jego poziom cały czas pod kontrolą. Za sprawą pomiaru prędkości sprawdzimy z jaką prędkością poruszamy się ćwicząc na stepperze.
opór – steppery mogą mieć dwa rodzaje oporu: magnetyczny lub hydrauliczny. Oba te rodzaje są bardzo wytrzymałe. Opór hydrauliczny jest jednak nieco głośniejszy. Opór magnetyczny działa natomiast o wiele płynniej. Niektóre modele dają także możliwość regulacji stopnia oporu urządzenia. W ten sposób możemy dopasować jego poziom do własnych potrzeb.
dodatkowe elementy – wymienić tutaj można takie elementy jak: antypoślizgowa platforma, wbudowane obciążenia czy też płyta obrotowa. Wszystkie te dodatki czynią stepper jeszcze bardziej uniwersalnym urządzeniem i znacząco podnoszą jakość ćwiczeń.
Wybór steppera a czas treningu
Kupując stepper musimy wziąć także pod uwagę czas, jaki jesteśmy w stanie poświęcić na ćwiczenia. Jeżeli zakładamy, że będzie to wyłącznie kilkanaście minut dziennie, lepiej zdecydować się na steper prosty lub ministepper. Gdy jednak planujemy długotrwałe treningi z użyciem steppera, zainwestujmy w model bardziej rozbudowany, który zapewni nam większą stabilność podczas treningu.
Kluczową sprawą są również dźwięki wydawane przez stepper podczas ćwiczeń. Nie wszystkim bowiem odpowiadają odgłosy skrzypienia czy pracy tłoków podczas użytkowania tego urządzenia. Dlatego przed zakupem sprawdźmy jak głośno pracuje interesujący nas model.
Podsumowując, zanim zdecydujemy się na zakup steppera, powinniśmy odpowiedzieć sobie na następujące pytania:
- jakie partie mięśni chcemy ćwiczyć?
- ile czasu możemy poświęcić na trening?
- ile miejsca w domu znajdziemy na dodatkowe urządzenie?
- jaka głośność pracy steppera nie będzie nam przeszkadzać?
- ile pieniędzy jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup tego urządzenia?
Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci znaleźć odpowiednie dla Ciebie urządzenie.
Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.