Sezon zimowy to czas, kiedy musimy rozstać się z rolkami i rowerem. Nie oznacza to jednak, że w chłodniejsze dni należy całkowicie zrezygnować z różnorakich aktywności fizycznych. Jeżeli nie potrafimy jeździć na nartach, równie dobrze bawić możemy się podczas jazdy na sankach. Ten sport jest bardzo prosty, dlatego stanowi doskonałą rozrywkę zarówno dla rodziców, jak i dzieci.
Jeszcze niedawno wszystkie sanki były do siebie podobne. Istotne różnice pomiędzy nimi występowały tylko w odniesieniu do materiału ich wykonania. Obecnie w sklepach możemy spotkać się z różnymi wariantami sanek.
Modele sanek
Sanki zjazdowe sanki te przeznaczone są do bardzo szybkiej jazdy, dlatego powinno się używać ich wyłącznie do zjeżdżania. Osiągnięcie odpowiedniej prędkości możliwe jest dzięki metalowej konstrukcji płozy, która swoim wyglądem przypomina baranie rogi. Sanki te pomimo wysokich prędkości są bardzo lekkie i niezwykle bezpieczne dla ich użytkowników i osób przebywających w ich otoczeniu.
Sanki do jazdy po ubitym śniegu są to typowe sanki, którymi w czasie zimy możemy zastąpić dziecięcy wózek. Doskonale poruszają się one po ubitym śniegu. Sanki te posiadają specjalne miejsce na nogi, dzięki czemu są bardzo bezpieczne nawet dla najmłodszych dzieci. Obowiązkowym wyposażeniem takich sanek jest także drążek do pchania lub sznurek do ciągnięcia. Sanek tych można używać również do zjeżdżania z górek, jednak ze względu na inną konstrukcję płozy, ich szybkość będzie bardzo mała. Najczęściej sięgają po nie rodzice, których dzieci dopiero uczą się obsługi takiego sprzętu.
Sanki uniwersalne łączą w sobie cechy dwóch wymienionych wyżej typów sanek. Odpowiednio szeroka i zaokrąglona płoza umożliwia zarówno płynne zjeżdżanie z górki, jak i użytkowanie sanek na ubitym śniegu. Elementy takie jak drążek czy sznurek można odpiąć, aby nie przeszkadzały one podczas zjazdu.
Ślizgacze sanki te mają bardzo dobry ślizg, dlatego też przeznaczone są do zjeżdżania. W odróżnieniu do sanek zjazdowych, nie posiadają one jednak płóz. Ślizgacze najczęściej posiadają również kierownicę i hamulec, które dają dziecku pewną i łatwą kontrolę nad torem jazdy oraz możliwość szybkiego zatrzymania się w razie wystąpienia jakiegokolwiek niebezpieczeństwa.
Nartosanki ten model sanek posiada płozy skonstruowane na podobieństwo nart. Nartosanki mają bardzo dobry ślizg. Niezależnie czy użytkujemy je do zjeżdżania z górek, czy też do jazdy po ubitym śniegu, w każdej z tych sytuacji sprawdzą się doskonale. Posiadają łatwą w obsłudze kierownicę, są stabilne i nie przechylają się na boki. Przy szybkich prędkościach sterowanie nimi może być jednak utrudnione.
Sanki nietypowe sanki te znacznie odbiegają od typowej, znanej wszystkim konstrukcji tego sprzętu. Do tej grupy możemy więc zaliczyć sanki wieloosobowe przeznaczone między innymi dla bliźniąt lub składane.
Sanki dla niemowlaków posiadają specjalny kubełkowy fotelik, wyposażony w wygodne pasy bezpieczeństwa. Dzięki tym elementom dziecko jest doskonale zabezpieczone i może bez problemu podróżować w sankach. Aby zwiększyć komfort termiczny malucha, do takich sanek dobrze jest dokupić ciepły śpiworek. Gdy natomiast dziecko podrośnie, rączkę i fotelik można zdemontować, a wtedy sanki przekształcą się w typowy ślizg.
Materiał wykonania sanek
Sanki drewniane wśród wielu modeli wykonanych z drewna, najlepsze będą te zrobione z drzewa bukowego lub dębowego. Dodatkowo, dobrym wyborem jest drewno litowe, które cechuje się największą wytrzymałością. Aby zapewnić drewnianym sankom odpowiedni ślizg, ich płozy uzupełnia się specjalnymi metalowymi elementami. Ponadto, sanki zrobione z drewna muszą być zabezpieczone specjalnym preparatem. Chroni on drewno przed działaniem wilgoci i sprawia, że sanki są dużo trwalsze. Dla własnego bezpieczeństwa warto również zwrócić uwagę na szerokość płóz w takich sankach. Kupujmy tylko te modele, w których jest ona większa niż trzy centymetry.
Sanki plastikowe obecnie są to najlepsze modele sanek. Ich niska waga sprawia, że dziecko z pewnością nie zrobi sobie nimi krzywdy nawet podczas przypadkowego uderzenia. Mimo, iż ważą niewiele są jednocześnie bardzo wytrzymałe i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Sanki te wykonuje się z dwóch rodzajów plastiku: HDPE lub LDPE. Oba te tworzywa to gwarancja najwyższej jakości! Sanki plastikowe są również dużo ciekawsze wizualnie. Żywe kolory i ciekawa grafika znacznie uprzyjemniają ich użytkowanie.
Z czego składają się sanki?
Siedzisko miejsce, w którym siedzimy podczas jazdy. Bezpieczne siedzisko musi posiadać właściwości antypoślizgowe. Inaczej podczas jazdy użytkownik może ześlizgiwać się z sanek, a nawet całkowicie z nich spaść.
Oparcie oparcie ułatwia nam przyjęcie odpowiedniej pozycji podczas jazdy, ochrania kręgosłup oraz zapewnia wygodę. Dzięki niemu nie przechylamy się także na boki. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku dzieci, które oparcie ochrania przed wypadnięciem z sanek. Dobrym rozwiązaniem jest wybór sanek z oparciem, które w późniejszym czasie można zdemontować. Sanki takie mogą bowiem być użytkowane przez osoby w każdym wieku.
System kierowania
sterowanie sankami odbywa się na kilka sposobów. Metody te zależne są od rodzaju sanek, jaki wybierzemy. W sankach tradycyjnych, zmiana kierunku jazdy odbywa się poprzez przyjęcie określonej pozycji ciała. Takie sanki są zatem dobre dla osób, które bez problemu radzą sobie z jazdą na nich. Dla młodszych dzieci sporym ułatwieniem będzie jednak użycie kierownicy. Dzięki niej, jedynym ruchem ręki można sprawić, że sanki zmienią tor swojej jazdy. Jeżeli jednak sanki będą użytkowane przez dziecko, które nie potrafi jeszcze jeździć samodzielnie, warto wybrać taki model, który posiada specjalny drążek do sterowania. W ten sposób rodzic będzie miał nad sankami pełną kontrolę.
Hamulce
wybrane modele sanek wyposażone zostały w hamulec ręczny. Ten element pozwala użytkownikowi na sprawne i szybkie zatrzymanie się, kiedy uzna to za stosowane.
Elementy dodatkowe
Istnieje możliwość wyposażenia naszego sprzętu w dodatkowe akcesoria do sanek. Należą do nich. np. sznurek do wciągania sanek pod górkę czy śpiworek.
Jak wybrać sanki dla dziecka?
Sanki powinny być dobrane pod kątem wieku, wzrostu oraz wagi ich użytkownika. Przed zakupem musimy zatem sprawdzić takie parametry sanek jak ich maksymalne obciążenie, długość czy szerokość siedziska. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza wtedy, gdy na sankach będą jeździć nie tylko dzieciaki, ale także i dorośli.
Bezpieczeństwo
Aby mieć pewność, że wybraliśmy produkt najwyższej jakości, sprawdźmy czy posiada on następujące certyfikaty:
- FSE – nadawany produktom drewnianym, które wykonano z poszanowaniem zasad ekologii.
- CE – oznacza produkt spełniający normy europejskie
- TÜV GS – niemiecki certyfikat bezpieczeństwa, dopuszczający produkt do użytkowania
Katarzyna Stania Jestem pasjonatką wielu dziedzin sportowych. Popołudnia spędzam na pływalni, wieczorami grywam w squasha, a w weekendy dotleniam organizm na górskich szlakach. Staram się nieustannie zgłębiać wiedzę dotyczącą zdrowego stylu życia oraz dzielić się nią z innymi.
Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.