Chcesz stworzyć w zaciszu swojego domu własną siłownię? Jeśli tak, to ławeczka treningowa obowiązkowo powinna się tam znaleźć! Doskonale wpływa ona na rozbudowę mięśni oraz zwiększa ich siłę. Zanim jednak kupimy taką ławkę, musimy wziąć pod uwagę nasze doświadczenie, siłę, rodzaj wykonywanych ćwiczeń oraz częstotliwość treningu.
Włączenie ławeczki do swojego planu treningowego ma wiele zalet. Jeżeli chodzisz na siłownię, stanowi ono doskonałe uzupełnienie wykonywanych tam ćwiczeń. Ponadto, ławeczka umożliwia także ćwiczenie praktycznie wszystkich mięśni ciała. Ławeczki do ćwiczeń zazwyczaj bardzo szybko się składają i nie zajmują zbyt wiele miejsca. Oznacza to, że nie będziesz mieć problemu z ich przechowywaniem. Kiedy natomiast będziesz chciał poćwiczyć, ławkę można w prosty sposób złożyć i przygotować do użytkowania.
Rodzaje ławek do ćwiczeń
Dodatkowe elementy
- modlitewnik – element ławki treningowej służący do treningu mięśni ramion. Najczęściej znajdziemy go w ławkach pod sztangę.
- miejsce na hantle – jest to specjalne miejsce w ławkach treningowych, ułatwiające przechowywanie hantli. Dzięki temu hantle mamy zawsze pod ręką i przy okazji możemy także wykonywać ćwiczenia także z ich pomocą.
- linki do ćwiczeń – linki te, podobnie jak hantle, umożliwiają trening mięśni rąk. Zazwyczaj są one zintegrowane z ławką i doskonale urozmaicają trening.
- dźwignia – za pomocą dźwigni można skutecznie ćwiczyć mięśnie nóg.
- rozpiętki – są to obrotowe dźwignie umieszczone po obu stronach ławki, umożliwiające kompleksowy trening całego ciała.
Na co zwrócić uwagę kupując ławkę do ćwiczeń?
- materiał wykonania – najlepszej jakości ławki wykonuje się z profili stalowych. Materiał ten zapewnia ławce odpowiednią wytrzymałość i bezawaryjne użytkowanie.
- maksymalne obciążenie ławki – jest to maksymalny ciężar jaki może być wywierany na ławkę. Pod uwagę należy więc wziąć tutaj nie tylko wagę użytkownika, ale również i ciężar dodatkowych elementów, np. hantli.
- regulacja – regulacja poziomu nachylenia ławki umożliwia nam wykonywanie ćwiczeń w różnych pozycjach. Dzięki temu nasz trening angażuje do pracy jeszcze więcej mięśni i sprawia, że są one ćwiczone pod różnymi kątami.
- solidność i stabilność – do intensywnych treningów potrzebny jest solidny i stabilny sprzęt. Ławkę trzeba więc dostosować zarówno do swojej siły, wagi i wzrostu, jak i do doświadczenia w treningu.
- bezpieczeństwo – każda ławka dopuszczona do użytku powinna spełniać określone normy bezpieczeństwa. Potwierdzeniem tego są określone certyfikaty. Najpopularniejszym certyfikatem tego typu jest EN 957, przyznawany akcesoriom sportowym.
Dodatkowe atrybuty
montaż – ławka powinna być bardzo łatwa w montażu. Dzięki temu będziemy mogli ją bardzo szybko rozłożyć i złożyć po zakończonym treningu.
zajmowana przestrzeń – ławka powinna być zbudowana tak, aby zajmować jak najmniej miejsca, nie tracąc przy tym nic ze swojej użyteczności. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza wtedy, gdy nasze mieszkanie jest bardzo małe i nie możemy sobie pozwolić na zagospodarowanie zbyt dużej przestrzeni.
Kupno ławki do ćwiczeń powinno więc być uzależnione od rodzaju treningu, jaki zamierzamy wykonywać oraz jego częstotliwości. Ważny jest także dobór sprzętu odpowiedni do naszych warunków fizycznych, takich jak waga, wzrost czy siła.
Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.