Komfort jazdy na rowerze uzależniony jest od wielu czynników. Jednym z nich bez wątpienia jest idealne dopasowanie ramy - nie tylko do wzrostu rowerzysty, ale także do jego wieku. Niedopasowanie ramy będzie skutkowało zmniejszonym komfortem w czasie jazdy, co z kolei może prowadzić do kolizji, a nawet wypadków lub po prostu dyskomfortu, przez który na rower będziemy wsiadali rzadko i niechętnie. Czy wiesz zatem, jak dopasować ramę dla siebie lub dla członków Twojej rodziny, aby jazda była naprawdę komfortowa? Jeśli nie, zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem.
Jak ustalić rozmiar ramy?
Rozmiar ramy ustalamy poprzez dokonanie pomiaru odcinka, który łączy koniec rury posiodłowej ze środkiem osi suportu. Rozmiary ram oznaczone są na dwa sposoby. Pierwszy z nich to opis standardowy, a zatem rozmiary: S,M.L,XL. Drugi sposób to opisanie numeryczne, przedstawiane w centymetrach lub calach. Jak ustalić wielkość ramy względem swojego ciała? Należy zmierzyć długość nogi od krocza do podłoża, a następnie wynik pomnożyć przez wartość:
- Dla roweru MTB x 0,57.
- Dla roweru szosowego x 0,67.
- Dla roweru trekkingowego lub miejskiego x 0,63.
Jeżeli rozmiary ramy podawane są w calach, swój wynik musisz podzielić przez 2,54 i zaokrąglić do jednej liczby po przecinku. Uzyskany wynik wskaże, która rama jest idealna dla Twojego wzrostu. Rozmiary ram różnią się między sobą w zależności od roweru.
Ramy do roweru górskiego MTB
Ramy w rowerach górskich są mniejsze niż w rowerach szosowych, ponieważ nie mają dużego wpływu na jazdę po terenie górskim. W rowerach MTB stosuje się slopingowanie, a więc obniżenie górnej ramy przy siodełku. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko doznania urazu podczas zsuwania się z siodełka. Aby jazda na rowerze górskim była naprawdę wydajna, powinniśmy pamiętać, aby odległość między naszym krokiem a górną rurą nie była mniejsza niż 10 cm lub 15 cm przy jeździe sportowej. Ponadto, nigdy nie powinniśmy dopuszczać do sytuacji, w której siedząc na siodełku nie będziemy w stanie dosięgnąć palcami nóg do ziemi.
Ramy do rowerów szosowych
W rowerach szosowych używa się większych ram, dzięki czemu rower jest znacznie stabilniejszy. Kiedy wybieramy ramę do tego typu roweru, należy zrobić to naprawdę precyzyjnie, odpowiednia jej wielkość ma bowiem bardzo duży wpływ na jakość jazdy - jej szybkość oraz osiągane przez rowerzystę wyniki. Oprócz ramy ważna jest również długość mostka, a także wspornik siodła i korb.
Ramy do rowerów trekkingowych
Rowery trekkingowe używane są przez miłośników turystyki rowerowej, którzy często przemierzają bardzo długie dystanse, przede wszystkim na drogach asfaltowych i utwardzonych. Rowerzysta musi zatem idealnie dobrać ramę, aby aby zachować wysoki komfort nawet podczas wielogodzinej jazdy. Konstrukcja roweru trekkingowego umożliwia zachowanie bardziej wyprostowanej pozycji, niż w przypadku modeli MTB i szosowych. Ramy do rowerów trekkingowych są pośrednie; większe od górskich, ale mniejsze od tych używanych w rowerach szosowych. Rozmiary ram zazwyczaj podaje się w calach i wynoszą od 18” do 23”.
Ramy do rowerów miejskich
W rowerach miejskich górna część ramy na ogół jest usunięta lub bardzo nisko przeprowadzona (damka). Producentów rowerów miejskich można podzielić na dwie grupy; tych, którzy oferują rowery w dość ograniczonej rozmiarówce ram - M i L, oraz tych bardziej wyspecjalizowanych, którzy zapewniają pełną rozmiarówkę, nawet dla osób o wzroście 2 metrów. Warto jednak wiedzieć, że w drugiej grupie znajdują się rowery posiadające nieco inną geometrię - mają one znacznie większy kąt odchylenia rury podsiodłowej od pionu. Odchylenie sprawia, że rura podsiodłowa jest dłuższa, a to z kolei umożliwia jazdę z wyprostowanymi plecami – dzięki temu możemy uzyskać lepszą widoczność, a ponadto nie obciążamy nadmiernie nadgarstków. Podobną pozycję przybiera się podczas jazdy na rowerze trekkingowym, dlatego też podczas doboru rozmiaru w obu typach rowerów najczęściej stosuje się ten sam przelicznik: długość nogi od krocza x 0,63.
Ramy do rowerów dziecięcych
Dziecko, zwłaszcza takie, które niedawno dopiero nauczyło się jeździć na rowerze, powinno czuć się na nim pewnie i komfortowo. Tylko wtedy będzie potrafiło wyrobić sobie odpowiednie nawyki. Aby dziecko czerpało przyjemność z bezpiecznej jazdy na rowerze, musimy pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, dziecko zsiadając z rowerka musi swobodnie dotykać nogami podłoża. Nie można dopuścić do sytuacji, w której tylko opuszki palców będą miały kontakt z powierzchnią, ponieważ dziecko może bardzo łatwo przez to stracić równowagę i zaliczyć bolesny upadek. Oczywiście upadki są nieuniknione, jednak te wykonujące z zaniedbania rodziców lub opiekunów absolutnie nie powinny się zdarzać! Po drugie, bardzo istotne jest to, aby dziecko bez większego wysiłku sięgało do kierownicy oraz do klamek hamulcowych. Dzięki temu maluch będzie czuł się naprawdę swobodnie. Po trzecie, nie oszczędzajmy na rowerze. Bardzo często rodzice kupują dzieciom duży rower, wychodząc z założenia, że z małego maluch szybko wyrośnie i jest to wydatek bez sensu. Duże rowery mają jednak ramę umieszczoną znacznie wyżej niż w rowerach dla dzieci, co bardzo utrudnia jazdę najmłodszym cyklistom. Producenci rowerów dla dzieci zadbali o to, aby rama ułożona była optymalnie dla dziecka. Modele te dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów: mniejsze rowerki, wyposażone w koła 12”-16”, często posiadają dodatkowe podpórki stabilizujące, natomiast rowery z kołami 20” i 24” są odpowiednie dla nieco starszych dzieci, które nie mają problemów z utrzymaniem równowagi.
Dlaczego warto odpowiednio dobrać rozmiar ramy?
Nieodpowiednio dopasowana rama utrudnia jazdę na rowerze, a oprócz tego skutkuje:
- Niewłaściwą sylwetką, poprzez co szybciej się męczymy i nadwyrężamy przede wszystkim nasze nadgarstki.
- Spadkiem efektywności jazdy przez nieodpowiednie przeniesienie siły mięśni na napęd.
- Utrudnieniem w sterowaniu, co może prowadzić do wypadków i kolizji.
- Utrudnieniem zwrotności w trudnym terenie, kiedy rama jest zbyt duża.
- Zmniejszeniem komfortu jazdy w terenie miejskim, kiedy rama jest zbyt mała.
Dane w tabelach rozmiarów rowerów dziecięcych zostały przygotowane na podstawie ogólnie przyjętych norm według średnich parametrów dziecka w określonym przedziale wiekowym.
Monika Boguniowska Rolki to moje drugie buty. Traktuje je nie tylko jak sport, ale także jako środek transportu. Z chęcią podzielę się z Wami moim doświadczeniem w tym temacie. Poza rolkami interesuje się także zdrowym odżywaniem - od kilku lat jestem na diecie wegetariańskiej. Wiem, że dobrze zbilansowana dieta to podstawa do wszelkich sportów. Zimą uczestniczę w zajęciach fitness, latem wybieram sporty outdoorowe.
Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.