Częstym błędem jest utożsamianie kijków do NW z trekkingowymi. Tymczasem oba rodzaje są przeznaczone przede wszystkim do innego typu chodu, o innej technice, po różnym podłożu. Z kijkami do NW chodzimy raczej po płaskim terenie, może nim być asfalt, a może leśny szlak. Nie pokonujemy dużych wzniesień, chodzimy bez obciążenia, "na lekko", bez plecaka. Kije te są dłuższe od trekkingowych, ponieważ wymaga tego specyfika chodu. Mają również wymienne końcówki, najczęściej gumowe, zależnie od tego po czym się z nimi chodzi. Poza tym ich groty często są ukośnie ścięte, aby lepiej wbijać się w podłoże.
Końcówki w kijkach Nordic Walking
Kijki trekkingowe z kolei przeznaczone są do chodzenia po górach, ich głównym zadaniem jest odciążenie kolan i kręgosłupa, zwłaszcza podczas wędrówek z ciężkim plecakiem. Dlatego też muszą być cięższe, stabilniejsze, odporne na złamania i wygięcia. Poza tym ich groty są ścięte płasko, aby dobrze klinować się w podłożu takim, jakie występuje najczęściej w górach, czyli między kamieniami i korzeniami.
Końcówki w kijach trekkingowych
Kije do Nordic Walking mają inaczej profilowane uchwyty i wyposażone są w regulowaną, zapinaną rękawiczkę. Wynika to z techniki chodzenia, ponieważ kijek przez moment jest wypuszczany z dłoni, a gdyby miał tylko pasek przy uchwycie jak w kijach trekkingowych, to na pewno wylądowałby wtedy na ziemi. W kijkach trekkingowych rękojeść często jest anatomicznie ukształtowana i wygięta pod pewnym kątem tak, by marsz był bardziej ergonomiczny. Kijki te nie mają również rękawiczki, a zamiast niej wyposażone są w regulowane paski.
Uchwyty w kijach Nordic Walking
Uchwyty w kijach trekkingowych
Ponadto kijki do NW są często jednoczęściowe, bez możliwości złożenia ich, a długość ich wybiera się na podstawie wzrostu użytkownika. W kijach trekkingowych długość jest ustandaryzowana, na ogół jest to od 65 cm w złożonych kijkach do 150 cm przy rozłożonych. Poza tym kijki te są składane, co znacznie ułatwia ich transport, np. przez możliwość przytroczenia do plecaka. Dlatego jeśli chcemy zacząć chodzić z kijkami, kupmy specjalnie do tego przeznaczone, lekkie kije dopasowane do naszego wzrostu i wyposażone w specjalną, praktyczną rękawiczkę.
Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.