Dobranie odpowiedniego stroju i ekwipunku ma znaczenie bez względu na to, o jakiej dyscyplinie sportowej mówimy. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o pływanie i tutaj jest to ważne, pomimo iż do tego sportu nie potrzebujemy dużej ilości sprzętu. Jednym z elementów wyposażenia pływackiego jest czepek, dlatego warto postarać się by był wysokiej jakości, a przede wszystkim dobrany do naszych potrzeb.
Czepek – dlaczego warto go mieć?
Jeśli basen, z którego korzystamy nie wymaga noszenia czepka tak naprawdę to od nas zależy to, czy zdecydujemy się na jego założenie. Aby podjąć właściwą decyzję i uświadomić sobie potrzebę korzystania z tego elementu stroju pływackiego przede wszystkim należy zapoznać się z profitami, jakie ze sobą niesie. Nie chodzi bowiem (wbrew powszechnej opinii) jedynie o to, by nie zanieczyszczać wody (czepek na głowie nie dopuszcza do wypadania włosów, przez co zapobiega zanieczyszczaniu filtrów basenowych), ale priorytetem jest tutaj nasze zdrowie i komfort pływania.
- Zakładając czepek jesteśmy w stanie mieć kontrolę nad włosami, które dzięki takiemu zabezpieczeniu nie spadają do oczu, buzi, nie plączą się. Ma to szczególne znaczenie w odniesieniu do osób posiadających długie włosy.
- Chronimy również w ten sposób swoje włosy przed samą wilgocią, jak również wysuszeniem i uszkodzeniem, jakie mogłyby mieć miejsce z racji stosowania na basenach chloru i innych chemicznych środków.
- Czepki pokrywające uszy pozwalają na uniknięcie problemów związanych z szumieniem w uszach, a nawet minimalizują możliwość powstania stanów zapalnych.
- Przyczyniają się one do szybkości pływania, gdyż zmniejszają opór wody – a my tym samym zyskujemy bardziej opływowy kształt ciała.
- W okresie jesienno-zimowym korzystając z czepków jesteśmy mniej narażeni na przeziębienia, gdyż po wyjściu z wody nie musimy suszyć włosów i ryzykować tym samym, że nie zrobiliśmy tego zbyt dokładnie, co mogłoby skutkować większą podatnością na infekcje po opuszczeniu budynku.
Jednak, aby kompleksowo korzystać z tych wszystkich walorów czepków, niezbędne jest jego odpowiednie dobranie. Przy wyborze tego elementu stroju pływackiego przede wszystkim należy zastanowić się nad wyborem materiału, z jakiego został wykonany. Na rynku mamy wiele możliwości, ostateczna decyzja powinna być przede wszystkim zależna od naszych indywidualnych upodobań.
MATERIAŁY
Czepki poliestrowe – cechują się dużą wytrzymałością i odpornością na chlor, lecz nie bronią przed dostępem wody do skóry. Ich wielkim plusem jest to, że nie powodują efektu „ciągnięcia” włosów, natomiast nie mogą się poszczycić wysokim poziomem elastyczności.
Czepki neoprenowe – neopren jest w głównej mierze kojarzony z produkcją odzieży ochronnej do nurkowania i innych sportów wodnych. Jest to nic innego jak syntetyczna guma, a jej największą cechą charakterystyczną jest to, że czepki tego rodzaju utrzymują cienką warstwę wody blisko ciała. To bariera ochronna przyczyniająca się do komfortu cieplnego. Podobnie jak czepki poliestrowe i te zapewniają użytkownikowi uniknięcia problemu "ciągnięcia" włosów.
Czepki silikonowe – popularny wybór zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych (także pływających zawodowo). Sam silikon jest znany z tego, że wyróżnia się solidnością i wytrzymałością na tle innych materiałów wykorzystywanych do produkcji czepków. Inwestycja w dobry czepek silikonowy to nierzadko zapewnienie sobie produktu, który będzie służył długie lata. Bardzo łatwo się je zakłada, zdejmuje, nie ma „ciągnięcia” włosów. Dodatkowe plusy wynikające z wyboru czepka silikonowego wiążą się z tym, że sporo modeli posiada cieńszą warstwę w górnej części głowy, tym samym eliminując występowanie tzw. „zmarszczek czepka”. Pomocne w ochronie przed chlorem.
Czepki lateksowe – tutaj mamy do czynienia z materiałem cieńszym niż silikon, natomiast mniej rozciągliwym. Ponadto górują nad czepkami silikonowymi również pod względem „oddychalności” - są lekkie, bardziej komfortowe, nadają się do użycia przy wyższych temperaturach. Minus należy się za to, że w odróżnieniu od powyższych – te produkty mogą przyczynić się do efektu „ciągniecia” włosów. Podobnie jak silikonowe dobrze sprawdzają się, jeśli chodzi o ochronę przed działaniem chloru.
Czepki – lycra – ściślej mówiąc mamy tutaj do czynienia ze Spandexem i Elastanem, które charakteryzują się elastycznością i wytrzymałością (podobnie jak w przypadku czepków z silikonu i te mogą służyć użytkownikowi przez wiele lat). Bardzo łatwo się je zakłada, gdyż są bardzo rozciągliwe. Jednak z racji tego, że lycra jest materiałem zwiększa opór wody, jak też nie chroni przed nią skóry.
Czepki gumowe – są ostatnim typem, pochodnym lateksu – gdyż z niego jest uzyskiwana guma. Mniej rozciągliwe, ale cieńsze niż lateks.
JAK WYBRAĆ
Po zapoznaniu się z różnymi rodzajami materiałów, z których wykonywany jest czepek należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, które pozwolą na określenie, który z tych typów będzie dla nas najbardziej odpowiedni.
- Jak często pływam? Im częściej, tym większe znaczenia ma to, by wybrać czepek z bardziej wytrzymałych materiałów. Silikon będzie słusznym wyborem.
- Czy jestem uczulony, na któryś z materiałów? Najczęściej spotykane są uczulenia na lateks – trzeba wtedy sięgnąć po silikonowa bądź materiałową alternatywę.
- Jaka jest temperatura wody, z której zwykle korzystam? Postaw na czepki lżejsze. Charakteryzujące się większą oddychalnością w odniesieniu do korzystania z basenów, na których panuje wysoka temperatura. Natomiast w przypadku pływania w chłodniejszej wodzie np. na otwartej zalecamy czepek neopranowy. Mało tego, w naprawdę niskich temperaturach można zabezpieczyć się jeszcze bardziej dokładając do niego jeszcze ten wykonany z silikonu bądź lateksu.
CZEPKI DO ZADAŃ SPECJALNYCH
Oprócz kwestii doboru materiału można również wziąć pod uwagę innego rodzaju udogodnienia, które wpływają na podniesienie komfortu użytkowania czepka. W tym kontekście należy wymienić czapki dla osób z długimi włosami – to specjalnie zaprojektowane modele z przedłużonym tyłem, dzięki któremu można swobodnie zmieścić w nich spięte włosy. Są to także zwykle czepki nieco grubsze, by nie martwić się o ewentualne ich pęknięcie w trakcie zakładania.
Innym rodzajem czepków do zadań specjalnych są takie z opcją masażu. To nowość na rynku, po którą sięga coraz więcej osób. Jakie przynoszą korzyści, oprócz tych oczywistych związanych z relaksem wynikającym z masażu? Nie wyrywają włosów, jak również są cieplejsze od tradycyjnych czepków z racji zastosowania w nich mikro powierzchni. Dla miłośników niekonwencjonalnych rozwiązań, jak również stylu retro dostępne są również czepki zapinane pod brodą.
PRZYDATNE WSKAZÓWKI
- Jeśli jesteś wyjątkowo wyczulony na zsuwanie się czepka z głowy szukaj tych ze wzmocnionymi krawędziami bądź z dodatkiem szorstkiego silikonu na całej krawędzi. Również wyżej wspominane czepki z zapięciem pod brodą są tutaj odpowiednim rozwiązaniem.
- Nadal odczuwasz dyskomfort związany z efektem „ciągnięcia” włosów mimo iż korzystasz z innego czepka aniżeli ten wykonany z lycry – wsypanie odrobiny pudru bądź talku do jego wnętrza może okazać się pomocne.
- Zależy Ci na szczelnym osłonięciu uszu? Warto wziąć pod uwagę zakup specjalnej opaski na uszy bądź też zakup czepka posiadającego specjalnie wydłużoną część, która chroni małżowiny uszne. Czepki posiadające specjalne krawędzie, jak i te zapinane pod brodą – również warto rozważyć.
- By czepek służył jak najlepiej i jak najdłużej warto również zadbać o jego właściwą konserwację, która przede wszystkim zawiera się w płukaniu czepka pod zimną wodą po każdorazowym użyciu, jak i jego suszeniu oraz przechowywaniu w suchym miejscu. Pamiętaj jednak, by nie trzymać go w nasłonecznionym miejscu. Puder dla dzieci bądź talk okazują się także pomocne, jeśli chodzi o dbanie o stan czepka.
- Chcesz by czepek był również stylowym dodatkiem? Nie martw się! Dzisiaj można znaleźć egzemplarze w dowolnym kolorze, jak również w różnych kształtach. Masz do wyboru zarówno wielokolorowe, jak i jednobarwne. Nierzadko spotyka się także projekty z ciekawymi nadrukami. Interesującym rozwiązaniem są również czepki z różnymi nadrukami po obu stronach, dzięki czemu w zależności od humoru czy też kolorystyki stroju kąpielowego można wybierać ten bardziej pasujący design. To tak jakby dwa czepki w jednym!
Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.