Czyszczenie oraz prawidłowa konserwacja łyżew zarówno w trakcie sezonu, jak i po jego zakończeniu ma ogromne znaczenie. Bez względu na to, jakiego ich rodzaju się używa należy zapoznać się z podstawowymi sposobami pielęgnacji, by służyły jak najdłużej, jak również po to, by zapewniały bezpieczne i efektywne warunki jazdy.
PAMIĘTAJ O NAKŁADKACH
Plastikowe bądź gumowe nakładki na łyżwy to element dobrze znany większości amatorów tego sportu zimowego, lecz nierzadko ich funkcjonalność wykorzystywana jest w niepełny sposób. Ich użytkowanie nie powinno ograniczać się wyłącznie do sytuacji, gdy trzeba w łyżwach przejść większy odcinek drogi poza lodowiskiem. Warto mieć tę osłonę na ostrza zawsze pod ręką, w pobliżu krawędzi lodowiska, by skorzystać z jej funkcji nawet wtedy, gdy musisz wykonać jedynie kilka kroków poza taflą. Jeśli to zaniedbasz szybko możesz doprowadzić do wyszczerbienia i stępienia ostrzy. Jednak nie zapominaj o tym, że nakładki służą tylko i wyłącznie do chodzenia – nie należy pozostawiać ich na ostrzach, gdy nie korzystasz z łyżew, wtedy bowiem gromadzi się na nich wilgoć, co w konsekwencji może prowadzić do uszkodzenia sprzętu.
OSUSZANIE I DALSZE CZYNNOŚCI PIELĘGNACYJNE
Najważniejszą zasadą, jeśli chodzi o osuszanie jest to, by wykonać tą czynność zaraz po jeździe – ze szczególnym uwzględnieniem ostrzy. Należy dokładnie usunąć wodę z całej powierzchni łyżew, najlepiej za pomocą frotowego ręcznika. Zwróć uwagę na to, by wszelkie metalowe elementy sprzętu nie miały na sobie żadnych oznak wilgoci. Następnie należy przygotować łyżwy do transportu – najlepiej zrobić to umieszczając je w specjalnie stworzonym do tego celu etui, dzięki któremu łyżwy nie tylko będą odpowiednio chronione przed wilgocią, ale również przed wszelkimi mechanicznymi uszkodzeniami typu otarcia czy obicia. Po dotarciu do domu bezwzględnie wyjmij łyżwy z etui bądź torby, dzięki czemu będą mieć szansę na doschnięcie. Mądrze jest wyciągnąć język buta, jak również poluzować sznurówki. Nie należy jednak umieszczać łyżew w miejscach znajdujących się bezpośrednio obok źródeł ciepła, gdyż to może doprowadzić pęknięć i przebarwień.
Od czasu do czasu warto natrzeć powierzchnię łyżew woskiem, co przyczynia się do zwiększenia ich odporności na rdzę. Dobrze jest też czasami wyczyścić buty od środka korzystając ze specjalnych preparatów do prania butów sportowych. Woda z mydłem również może się sprawdzić w tej roli. Wnętrze czyścimy za pomocą szczoteczki. Warto też zainwestować w specjalne suszarki do butów, które pozwalają na szybsze i wygodniejsze suszenie.
POZA SEZONEM
Wraz z kończącym się sezonem należy przyłożyć jeszcze większą wagę do sposobu przechowywania sprzętu, by cieszyć się jego wysoką jakością i pełną funkcjonalnością w przyszłości. Buty należy porządnie wypastować, płozy pokryć specjalnym woskiem bądź olejem – wszystko w celu zabezpieczenia przed rdzą. Ważną zasadą jest oddzielne przechowywanie łyżew, tak by ich powierzchnie nie stykały się ze sobą. Bardzo dobrze sprawdza się tutaj umieszczenie ich w materiałowych torbach przepuszczających powietrze. Łyżwy nigdy nie mogą być zlokalizowane w miejscu wilgotnym, jak również bezwzględną regułą jest to, by nie wieszać ich za ostrza bądź na nich przechowywać. Jeśli się tego nie przestrzega można doprowadzić do wypaczenia oraz deformacji łyżew.
DODATKOWE WSKAZÓWKI
- etui przeznaczone do transportu łyżew nie nadaje się do ich przechowywania poza sezonem,
- nie można dopuścić do całkowitego zamoczenia łyżew - ze względu na ich metalowe elementy,
- nie wolno stosować do czyszczenia łyżew chemicznych środków, które nie zostały wyprodukowane specjalnie z myślą o pielęgnacji tego typu sprzętu sportowego.
Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.