Bez względu na to czy przymierzasz się do rozpoczęcia przygody z wędkowaniem już od dłuższego czasu czy też jest to szybka decyzja w związku z coraz to piękniejszą pogodą za oknem – musisz wiedzieć od czego zacząć.
Dla ułatwienia przygotowaliśmy kilka niezawodnych porad dotyczących doboru sprzętu wędkarskiego dla początkujących. Wszystko po to, by móc w pełni cieszyć się wędkowaniem, bo nie jest to żadne odkrycie, że z powodu źle dobranego sprzętu – można szybko się zniechęcić. A byłoby szkoda – wędkowanie jest przecież takie pasjonujące! Zachęcamy zatem do przestudiowania naszego poradnika – niezbędnika początkującego wędkarza.
WAŻNE
Zdobądź wiedzę! Musisz zapoznać się z przepisami, za pomocą których jest regulowane łowienie ryb w naszym kraju. Bez tego ani rusz! Tym bardziej, że nieświadome łamanie przepisów czy też ich nieznajomość nikogo nie zwolni z odpowiedzialności związanej z ich nieprzestrzeganiem.
Gdzie zatem możemy łowić?
- Na łowiskach komercyjnych (po opłaceniu wstępu)
- Na łowiskach należących do Polskiego Związku Wędkarstwa (po okazaniu karty wędkarskiej i pozwolenia na łowienie)
Po zdobyciu pozwolenia na łowienie przychodzi czas na skompletowanie pierwszego sprzętu. Zwykle należy zdecydować się na jedną z dwóch opcji, czyli...
Zakup pełnego kompletu sprzętu vs systematyczne uzupełnianie ekwipunku
Rozwiązanie:
W tym pojedynku wygrywa systematyczne kompletowanie, dlatego najlepiej zacznij od obowiązkowego minimum sprzętowego. To lepsza opcja, gdyż będąc początkującym wędkarzem nie możesz mieć pewności czy złapiesz bakcyla i stanie się to Twoim hobby czy nawet pasją życiową. Ponadto, dopiero w miarę zagłębiania się w tajniki wędkarstwa będziesz mógł bardziej określić swoje osobiste preferencje czy też styl wędkowania, jaki odpowiada Ci najbardziej.
DOBÓR ODPOWIEDNIEJ WĘDKI
Szczegółowo na ten temat rozpisaliśmy się w jednym z naszych poprzednich poradników (https://www.asport.pl/poradniki/76/jaka-wybrac-wedke-/), tam również możesz przeczytać dokładne informacje na temat samej budowy wędki oraz spławika (czyli sygnalizatora brania), natomiast w niniejszym – zwrócimy uwagę na kilka najważniejszych aspektów związanych z dobraniem wędki dla nowicjusza.
- Wędkowanie zacznij od metody spławikowej, gdyż dzięki temu będziesz mieć nie tylko najlepszą możliwość zapoznania się z zachowaniem i reakcjami ryb, ale też nauczysz się kontrolować sprzęt w odpowiedni sposób.
- Pierwsza wędka nie musi być droga, nie sięgaj też po skomplikowane modele. Najlepszym wyborem będzie wędka spinningowa z kołowrotkiem.
- 3 metry - tyle wynosi długość wędki o optymalnej długości na tym etapie wędkowania.
- Ciężar rzutu odpowiedni dla początkującego wędkarza powinien być nie mniejszy niż 15g i nie większy niż 80 g.
- Wędzisko, którego krzywa/szybkość ugięcia jest średnia będzie słusznym wyborem. Przykładowa wędka marki ROBINSON, która spełnia powyższe wymagania:
WAŻNE
Im prostsza wędka – tym nauka wędkowania będzie łatwiejsza.
BĄDŹ PRZYGOTOWANY – WĘDKA TO NIE WSZYSTKO
Wybierając się na łowisko po raz pierwszy – zadbaj o dodatkowy sprzęt, dzięki któremu będziesz gotowy na wszelką okoliczność. Poniżej lista obejmująca podstawowy ekwipunek:
-
Elementy zapasowe:
- - Haczyki – to na nich zamocowana jest przynęta. Stanowią one jeden z podstawowych elementów wyposażenia wędkarskiego.
- - Żyłka przyponowa – służy do tworzenia zestawu połowowego stanowiącego zabezpieczenie w razie zerwania dużej ryby.
- - Ciężarki – typ obciążnika, dzięki któremu mamy możliwość zarzucenia sprzętu na dowolną długość, dzięki niemu także spławik utrzymuje się w pionie.
- - Spławiki – element służący do umieszczania i utrzymywania przynęty na określonej głębokości łowiska. Pełni także funkcję sygnalizatora brania. Więcej przeczytasz tutaj.(więcej: https://www.asport.pl/poradniki/77/jak-prawidlowo-dobrac-splawik-/)
-
Przynęta (odpowiednio dobrana do gatunku ryb, jakie masz zamiar łowić)
- - Zanęty, przynęty – terminem zanęta określamy wszystkie produkty, jakie wrzucamy przed połowem do wody. Mają one za zadanie przywabić i przyzwyczaić ryby do pobierania danego typu pokarmu. Natomiast przynętami nazywamy wyłącznie pokarmy nakładane na haczyk.
- - Przynęty sztuczne – stanowią imitację żywych rybek, robaków bądź innych stworzeń używanych do do przywabienia ryb na haczyk.
- Siatka na ryby- sprzęt służący do połowu ryb, najczęściej wykonany z tkaniny sieciowej, której oczka są dostosowane do kształtu i wielkości ryb.
- Torba na sprzęt– praktyczny pojemnik, niezbędny dla każdego wędkarza dzięki któremu można mieć wszystkie potrzebne sprzęty przechowywane i uporządkowane w jednym miejscu.
- Podpórka na wędkę – pomocna przy wielogodzinnych połowach.
- Siedzisko– krzesło bądź fotelik o sporej mobilności. Ważne by było wykonane z trwałych, solidnych materiałów.
- Termos, kubek – warto mieć w czasie połowów pod ręką ciepły napój i właśnie do tego celu najlepiej skorzystać z produktów typu kubek bądź termos – koniecznie wykonanych ze stali nierdzewnej.
Podsumowując – aby odpowiednio przygotować się do interesującego i pasjonującego hobby, jakim jest wędkarstwo należy przede wszystkim poznać reguły związane z jego wykonywaniem, postarać się o wymagane pozwolenia i oczywiście - wyposażyć się w sprzęt, co jak się okazuje nie jest takie trudne, jakie mogłoby się wydawać na początku. Mamy nadzieję, że złapiesz bakcyla i już wkrótce znów odwiedzisz naszą stronę, by zapoznać się z poradnikiem o doborze sprzętu wędkarskiego dla średniozaawansowanych. Powodzenia!
Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.