Haczyk – bez niego nie jesteśmy w stanie złowić ryby, bowiem to właśnie na niego zakłada się przynętę i to właśnie nim zahacza się biorącą rybę. Właśnie dlatego haczyk, choć mały i niepozorny jest jednym z najważniejszych elementów każdej wędki. To z tego powodu nie powinno się kupować pierwszego lepszego haczyka, ale należy do jego doboru podejść rozważnie.
Haczyk – budowa
Haczyk to nic innego jak drut metalowy (najczęściej stalowy) wygięty w charakterystyczny sposób. Jeden jego koniec jest zaostrzony, po to by było możliwe założenie na niego przynęty, a później wbicie się w pyszczek ryby. Drugi koniec haczyka może być zakończony oczkiem bądź spłaszczony – tak by nie dopuścić do zsunięcia się znajdującej się na nim żyłki. W naszej ofercie można znaleźć haczyki wędkarskie o bardzo różnych rozmiarach. I tutaj ważna rzecz do zapamiętania:
Małe haczyki wybieramy do małych przynęt, natomiast duże haczyki – do przynęt dużych, a nie tak jak często można usłyszeć, że małe haczyki są dla małych ryb, a duże – do dużych. Dlatego właśnie powinniśmy przede wszystkim dobierać haczyki dostosowując je do wielkości przynęty!
Powód? Dzięki temu przynęta będzie podana w prawidłowy sposób a ryba, która się na nią skusi zostanie zahaczona w satysfakcjonujący sposób.
Ważne jest, by haczyk spełniał również następujące warunki:
→ haczyk musi być mały (aby ryba mogła się nabrać na przynętę), lecz nie za mały (aby przynęta pewnie na nim siedziała)
→ haczyk musi być duży ( by wbił się w pyszczek ryby i nie mógł odczepić podczas jej holu, ale nie za duży (gdyż wtedy przynęta mogłaby zablokować jego wnikania w pyszczek).
Haczyki możemy podzielić na:
- Pojedyncze (zwykłe) – przeznaczone do połowu ryb spokojnego żeru
- Podwójne bądź potrójne (tzw. kotwiczki) – przeznaczone do połowu ryb drapieżnych
W naszej ofercie (https://www.asport.pl/k/1089/haczyki--kotwiczki/) ułatwieniem jest to, że większość dostępnych haczyków proponowanych jest w gotowych zestawach stworzonych specjalnie z myślą o konkretnym gatunku ryb. Haczyki leszczowe, płociowe, karpiowe, węgorze i wiele, wiele więcej. Dzięki temu nawet początkujący wędkarz nie będzie miał problemu z zakupieniem tych odpowiednich.
Dodatkowe wskazówki:
-
haczyk powinien być dobrze zaostrzony
-
haczyki powinno się przechowywać w odpowiednim miejscu (np. pudełko)
-
kolor haczyka również ma znaczenie, dobiera się go pod przynętę np. czerwony haczyk do czerwonych robaków, złoty bądź srebrny do białych robaków bądź ciasta.
Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.