Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego aniżeli wybór korków – każdy zawodnik zna przecież rozmiar swojej stopy, wie jakie ma preferencje... Nic bardziej mylnego! Wybór butów piłkarskich powinien niezmiennie opierać się o kilka podstawowych kryteriów, na które zwrócimy uwagę w dzisiejszym poradniku.
Oczywiście, że kolor, design czy ulubiona marka mają znaczenie, ale: zawsze po zawężeniu listy modeli butów piłkarskich na podstawie niżej wymienionych kryteriów. Nie na odwrót! Chyba nikt nie chce marnować swojego czasu na zwrotkę zakupionego obuwia, jeśli może w tym czasie trenować grę w piłkę, prawda?
Każdorazowy wybór butów piłkarskich powinien zacząć się od zadania sobie kilku pytań:
- Na jakiej nawierzchni będę grać?
- Na jakim poziomie zaawansowania są moje umiejętności piłkarskie?
- Który materiał bardziej odpowiada moim wymaganiom?
- Jaki mam rozmiar stopy?
Spokojnie, pomożemy przejść każdy etap poszukiwania idealnych kroków. Nawet, jeśli w tym momencie nie znasz dokładnej odpowiedzi, na któreś z powyższych pytań – zaraz wszystko stanie się dla Ciebie jasne!
1. Na jakiej nawierzchni będę grać?
Czyli wybieramy podeszwę idealną do przeznaczenia butów. TRAWA NATURALNAJeśli będziesz grać na nawierzchni pokrytej trawą naturalną o przeciętnej twardości, powinieneś szukać butów oznaczone jako:
- LANKI FG
- LANKI FG/AG
Jeśli rozgrywki, w których będziesz brał udział będą mieć miejsce na boiskach o miękkiej naturalnej trawie, bądź też na których jest naprawdę grząska murawa to rozglądaj się za butami typu:
- WKRĘTY/MIXY SG
- WKRĘTY/MIXY SG-PRO
W przypadku gry na boiskach ze sztuczną trawą tzw orlikach należy szukać butów, które posiadają mniejsze korki, położone w niezbyt wielkiej odległości od siebie wzajemnie. I tak, oznaczenia:
- FXG – korki o specjalnej konstrukcji, dzięki którym jest możliwa gra zarówno na naturalnej, jak i sztucznej murawie.
- TF/TT – oznaczają, że masz do czynienia z podeszwą z gumowymi koreczkami o niezbyt dużej wielkości. Są idealne na orliki – także, gdy podłoże jest zamrożone.
- AG – buty piłkarskie stworzone pod każdym względem pod boiska o sztucznych nawierzchniach trawiastych, posiadają krótkie korki w większej ilości niż tradycyjne lanki.
Preferujesz grę w halówkę? Musisz szukać butów stworzonych idealnie zaprojektowanych do gry na nawierzchniach, jakie można spotkać na hali tj: parkiet, guma, kauczuk. Ważne jest to, by ich podeszwa była wykonana z materiału niebrudzącego. To buty bez korków, tzw „halówki” o klasycznej płaskiej podeszwie, posiadające podeszwę typu:
- IC
- IN
- CT
Na danej nawierzchni graj tylko w butach piłkarskich zaprojektowanych dla tego podłoża. Jeśli tego nie zrobisz, nie dość, że nie będziesz tak skuteczny w grze, jak tego oczekujesz to, jeśli obuwie się uszkodzi – jego reklamacja nie będzie możliwa.
2. Poziom zaawansowania
Czyli mierz siły na zamiary.Czasem możesz odczuwać pokusę, by zakupić najdroższe buty piłkarskie, bo w takich sam gra Twój idol. Spokojnie, przyjdzie na nie czas, a póki co nie ma sensu wydawać nadmiaru pieniędzy na model, którego właściwości nie będziesz w stanie w pełni wykorzystać. Dlatego lepiej odpowiedz sobie uczciwe na powyższe pytanie i po wybraniu typu nawierzchni – spójrz w opisie produktu na to, z myślą o jakich zawodnikach zostały dane korki wyprodukowane.
POZIOM AMATORSKI/REKREACYJNY- Dla zawodników traktujących piłkę nożną jako świetny sposób rekreacji i dobrej zabawy.
- Buty piłkarskie na tym poziomie nie są wzbogacane o specjalne technologie, które są niezbędne dla piłkarzy na wyższym poziomie zaawansowania, narażonych na przeciążenia.
POZIOM PÓŁAMATORSKI
- Jeśli nie grasz jeszcze na profesjonalnym poziomie, ale zdecydowanie kopiesz w piłkę częściej niż raz w tygodniu, szukaj butów piłkarskich na takim poziomie.
- Tutaj poziom komfortu oraz poszczególne parametry są już na nieco wyższym poziomie zaawansowania niż w przypadku modeli rekreacyjnych.
POZIOM PÓŁPROFESJONALNY
- Główna różnica butów na tym poziomie a tymi z najwyższej półki polega głównie na tym, iż choć obfitują już w liczne technologie zarezerwowane dla profesjonalnego obuwia piłkarskiego, to aby były w bardziej przystępnej cenie stosuje się w nich bardziej ekonomiczne materiały.
- Jeśli lubisz grać często i intensywnie i chcesz mieć korki o profesjonalnych parametrach – to dobry wybór.
POZIOM PROFESJONALNY
- Buty piłkarskie te klasy to najlepsza opcja nie tylko dla piłkarzy grających w niższych ligach, ale też i amatorów którzy jeśli chodzi o sprzęt piłkarski zawsze wybierają najwyższą jakość.
- O tych butach popularnie mówi się „meczówki”.
- Są naszpikowane nowoczesnymi technologiami oraz wykonaniem z najlepszych gatunkowo materiałów, dzięki czemu zapewniają skuteczność i komfort gry na najwyższym poziomie.
3. Wybór materiału
Skóra czy syntetyk?Wiesz już, jakiej podeszwy Ci trzeba i jakiego poziomu zaawansowania szukać – super! Jednak to nie koniec – teraz pora na wybranie materiału wykonania korków. Tutaj będzie nieco łatwiej, bowiem mamy w zasadzie do wyboru dwie opcje:
- buty piłkarskie wykonane z materiałów syntetycznych np. buty ACE 17.1 Adidas
- obuwie piłkarskie wykonane ze skóry naturalnej np. buty ACE leather Adidas
Ostateczny wybór jest właściwie kwestią osobistych preferencji, niemniej jednak jeśli ktoś nie ma cierpliwości i chęci do pielęgnacji obuwia – to syntetyk będzie lepszym wyborem, gdyż w odróżnieniu od korków skórzanych, buty piłkarskie wykonane z materiałów syntetycznych nie wymagają tak dużej ilości mycia, pastowania i troski. Zawsze można wybrać korki wykonane z połączenia obu materiałów – dylemat rozwiązany!
4. Jaki mam rozmiar stopy?
Czyli rzut okiem na siebie.Aby uniknąć niepotrzebnych zwrotów i wymian korków i równocześnie mieć pewność, że buty będą idealne dopasowane, by grało się w nich naprawdę wygodnie – bardzo ważne jest to, by dobrać odpowiedni rozmiar butów.
Jak to zrobić poprawnie?- Połóż gołą stopę na białej kartce.
- Zaznacz linią, gdzie dokładnie sięga koniec dużego palca.
- Zaznacz linią, gdzie dokładnie sięga pięta.
- Zmierz odcinek powstały między liniami.
- Wynik pomiaru porównaj z tabelą rozmiarów danego producenta.
Tabela rozmiarów Adidas Tabela rozmiarów Nike
Wyżej pokazane tabele są również dostępne na każdej karcie produktów obuwia piłkarskiego dostępnego w Asport.pl
Do zapamiętania:
- Zwykle jeśli otrzymany rozmiar stopy jest na granicy rozmiarów sugerowanych przez producenta lepiej po prostu wziąć korki większe, aniżeli mniejsze.
- Pamiętaj również, że warto zachować kilka mm zapasu – korków przecież nigdy nie zakłada się na gołą stopę, a skarpetki też nieco zwiększają objętość stopy. Granie w przyciasnych na pewno nie przyczyni się do Twojej skuteczności. Trzeba też pamiętać, że buty wykonane ze skóry naturalnej zawsze nieco się „rozbiją” - dlatego też w dobieraniu mm nie ma co przesadzać.
- Korki wykonane w całości z skóry syntetycznej zwykle nie mają tendencji do rozciągania.
Oprócz wyżej wymienionych czynników, każdy piłkarz może też mieć swoje osobiste preferencje co do konkretnych cech produktów, jak np. przyczepność czy przyspieszenie. W odpowiedzi na to producenci korków zadbali o specjalne technologie odpowiedzialne za takie funkcje dodatkowe. Poniżej krótka ściągawka:
Zależy Ci na przyczepności? Szukaj technologii:Adidas: X-CLAW, GROUND CONTROL, messiPRINT
Nike: Pebax
Stabilność to dla Ciebie priorytet? Pomogą Ci w tym:
Adias:Stabilizator pięty, messiTOUCH, X-CAGE, CONTROL FIT
Nike - Flywire, Dynamic Fit
Idealne dopasowanie jest dla Ciebie nr 1? Spójrz na:
Adidas - CONTROL FIT, messiTOUCH, X-SKIN, techfit, messiFRAME
Nike - Kanga-Lite, Hypershield, Nikeskin, Flyknit, Dynamic Fit, Teijin
Chcesz porządnego przyspieszenia? Technologie, które Ci pomogą to:
Adidas: GAMBETRAX
Nike - Pebax, Vapor Traction
Gratuluję! Przeszedłeś przez długi poradnik dotyczący tego jak dobrać buty piłkarskie dla swoich potrzeb. Myślę, że jesteś teraz już w pełni przygotowany do znalezienia tych idealnych, pamiętaj jednak – jeśli będziesz miał jakieś pytania i wątpliwości, zawsze możesz liczyć na naszą pomoc.
Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.