Najpierw były wrotki, rolki dużo później, a tak na dobrą sprawę naprawdę popularne w naszym kraju zaczęły być kilka lat temu. Trzeba przyznać, iż zrobiły to z hukiem – weszły na rynek i… podbiły świat. Ludzie oszaleli na punkcie tego innowacyjnego sprzętu sportowego i podobnie jak nieco wcześniej miało to miejsce z wrotkami – każdy chciał je mieć.
Czy w tym momencie wrotki odeszły już na zawsze w niepamięć? Jak się okazuje – absolutnie tak się nie stało. Klasyczne rozwiązanie butów na kółkach, przez cały ten czas miało swoich zwolenników, a aktualnie grono to znacznie się poszerza – z racjo powrotu mody retro. Producenci rolek podłapali ten ożywiony tren i odpowiadają na potrzebę sympatyków wrotek przedkładając coraz ciekawsze rozwiązanie, udoskonalone modele i przepiękne wzory. Ale z drugiej strony nie inaczej jest jeśli chodzi o rolki – wciąż mamy w czym wybierać, każdy znajdzie model idealny dla siebie.
Co więc wybrać: wrotki czy rolki?
Można w różny sposób próbować podejść do rozstrzygnięcia tego dylematu – na potrzebę tego poradnika spróbujemy przeanalizować jak znane od pokoleń wrotki prezentują się na tle siłą rzeczy, bardziej nowoczesnych rolek. Oczywiście nie można przy tym zapominać, iż konstrukcja współczesnych rolek sporo różni się od tej znanej sprzed lat, niemniej jednak jest kilka specyficznych cech, które pozostały niezmienne.
W porównaniu do rolek, wrotki:
- Są wolniejsze – mimo iż ogólnie to, jak szybko można się poruszać na wrotkach bądź rolkach ostatecznie jest uzależnione od stopnia twardości kółek i ich rozmiaru, to jednak biorąc pod uwagę charakterystyczną budowę wrotek nie ma wątpliwości co do tego, kto by wygrał w pojedynku: rolkarz vs. wrotkarz.
-
Nieco bardziej stabilne – tutaj również kłania się budowa wrotek, jako że każda pojedyncza jest pojazdem dwuśladowym (w odróżnieniu do rolek) nie występuje tutaj sytuacja przechylania się na boki, co koniec końców sprawia, iż osoba jeżdżąca na wrotkach nie musi walczyć o łapanie równowagi tak mocno jak początkujący rolkarz.
-
Mniej zwrotne – wrotki służą głównie do jazdy rekreacyjnej, choć nie tylko – są również sportowe gry zespołowe rozgrywane z nimi na nogach. Mimo to należy zauważyć, że swoboda ruchu na rolkach jest zdecydowanie większa.
Budowa wrotek vs. Budowa rolek
Wyżej wymienione różnice wynikają oczywiście z konstrukcji omawianych sprzętów. Zarówno w przypadku rolek, jak i wrotek najważniejsze jest to by postawić na modele z wyprofilowanym butem, co pozwala na wyższy komfort, poczucie stabilności i bezpieczniejszą jazdę. Dzięki temu też można maksymalnie ograniczyć urazy. Tego niestety nie można powiedzieć o klasycznych wrotkach, bowiem te pozbawione skorupy, skonstruowane wyłącznie z wiązań i podeszwy z kółkami nie dają aż takiej pewności ruchów. Nade wszystko, bez względu na to czy postawi się na nowoczesne wrotki czy rolki – jakość wykonania jest najważniejsza.
Jazda na rolkach a jazda na wrotkach
Sposób jazdy na rolkach i na wrotkach można uznać za największy czynnik różnicujący te oba wymiary skatingu. Tak jak wspomniano wyżej, na wrotkach jeździ się zdecydowanie wolniej (zwykle max. 20 km/h), co w porównaniu do drugich, szczególnie jeśli chodzi o rolki szybkościowe wypada dość „słabo”, bo oczywiście ostatecznie zależy to od osobistych potrzeb i celów użytkownika. Jeśli chodzi o łatwość hamowania i stabilność jazdy to jednak wrotki są liderem, dlatego zwykle najbardziej nadają się dla nowicjuszy w skatingu (bez względu na wiek). Faktem jest również to, że osoby które zaczęły mimo wszystko od rolek nie powinny mieć żadnego problemu z opanowaniem jazdy na wrotkach.
W tym miejscu warto przypomnieć, że kask i ochraniacze są wyposażeniem obowiązkowym (szczególnie dla dzieci i początkujących w dowolnym wieku) bez względu na to, jaką wersję butów na kółkach się wybierze. Więcej na ten temat: https://www.asport.pl/poradniki/75/z-jakich-ochraniaczy-nalezy-korzystac-podczas-jazdy-na-rolkach-/.
Cena rolek a cena wrotek
Zarówno ceny wrotek, jak i rolek są bardzo zróżnicowane. Najtańsze modele można dostać już za kilkadziesiąt złotych, a modele zaawansowane to nierzadko wydatek rzędu 1000 zł. Najważniejsze jest to, by jak zwykle kierować się zasadą – masz to, za co płacisz, dlatego zwykle droższe rolki Powerslide czy K2 zwykle naprawdę są warte swojej ceny. Zwykle więc warto jest zapłacić nieco więcej, ale równocześnie mieć pewność co do wygody jazdy, bezpieczeństwa i trwałości buta. Marki Nils i Spokey to znani producenci propozycji skatingowych dobrej jakości i w przystępnej cenie. Generalnie jednak cena jako tako nie powinna mieć żadnego znaczenia przy podejmowaniu decyzji między tymi dwoma rodzajami sprzętu sportowego.
Co zatem wybrać: rolki czy wrotki?
W świetle wszystkich powyższych informacji można wywnioskować, iż jeśli szuka się sprzętu dla dziecka w ramach pierwszego kontaktu ze skatingiem wrotki będą lepszym pomysłem. W szczególny sposób warto tutaj przytoczyć rolko-wrotki (zobacz tutaj: https://www.asport.pl/k/1139/rolko-wrotki/), to regulowana opcja z wymienną płozą, a więc wszechstronna i długoterminowa inwestycja. Dzięki niej najmłodsi amatorzy jazdy na kółkach będą mogli łatwiej oswoić się z tą aktywnością i przejść z wrotek na rolki, gdy poczują że są już gotowi na te drugie. Takie cechy wrotek jednak mogą być równie zasadne, jeśli chodzi o dorosłych-początkujących.
Wrotki też na pewno spodobają się fankom jazdy w stylu Derby – wystarczy popatrzeć na te piękne modele dzisiejszych producentów!
Jednak rolki wydają się być lepszą opcją dla osób szczególnie zamartwiających się wizją kontuzji – z urazem stawu skokowego na czele. Wynika to z faktu, iż rolki dla dzieci i dorosłych są bardziej zabudowane, przez co – bardziej chronią te okolice ciała w czasie jazdy.
Wybierz wrotki, jeśli:
- to Twoje pierwsze spotkanie ze skatingiem i szukasz stabilności
- bardziej niż na szybkości, zależy Ci na płynnej, harmonijnej jeździe
- szukasz dla dziecka pierwszego skatingowego sprzętu
- klimaty retro to coś, co uwielbiasz (popatrz tylko na ten model!)
Wybierz rolki, jeśli:
-
szybka jazda to coś, czego szukasz
-
chcesz spróbować nowego stylu jazdy i trików
-
martwisz się o urazy stawu skokowego
-
lubisz nowoczesne rozwiązania i sprzęt
Ostatecznie odpowiadając na pytanie, czy to rolki czy wrotki będą lepszym pomysłem – zależy to jak zwykle od indywidualnych preferencji i aspiracji. Pamiętaj też, że zawsze możesz skorzystać z naszej pomocy przy wyborze!
Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.