Ciepła pora roku, wolna od bardzo niskich temperatur i innych kłopotliwych warunków atmosferycznych, bardzo skutecznie zachęca nas do planowania ambitnych podróży lub szalonych wypadów za miasto. Do snucia planów na temat wędrowania górskimi szlakami turystycznymi lub spędzania weekendów pod gwiazdami.
Każda z tych okazji wydaje się zaś atrakcyjna na przykład dlatego, że na czas podróżowania czy zabawy uczestnicy wyprawy rezygnują z codziennej rutyny. Tyczy się to nawet tak podstawowej czynności, jaką jest spanie we własnym (lub wykupionym) łóżku. Wtedy jednym z artykułów pierwszej potrzeby w wyposażeniu nieustraszonego turysty jest dobry śpiwór. Ale jak znaleźć ten idealny?
Spokojny i bezpieczny sen na letnim szlaku
Śpiwór to dla wędrowca substytut ciepłego i wygodnego łóżka – dlatego trzeba wybierać to akcesorium bardzo ostrożnie i z namysłem, by spełniało swoją podstawową funkcję w jak najlepszy sposób.
Dobry śpiwór to taki, który:- ochroni ciało przed chłodem i wilgocią,
- zapewni ciału należytą wygodę, by możliwe stało się zapadnięcie w regenerujący, zdrowy sen.
Sukces na szlaku czy dobra zabawa pod namiotem staną się niemożliwe bez dobrego śpiwora, dlatego kwestii dokonywania takiego zakupu w żadnym razie nie można lekceważyć.
Szukając idealnego modelu, warto zwracać uwagę na poniższe aspekty.
BUDOWA ŚPIWORA
Oczywiście każdy śpiwór to rodzaj tunelu z materiału, którego wymiary są dostosowane do kształtu ludzkiego ciała; jednak wśród wszystkich dostępnych modeli śpiworów warto zwrócić szczególną uwagę na śpiwór-mumię, czyli taki, który jest wyprofilowany zgodnie ze specyfiką kształtu ludzkiego ciała (zobacz tutaj: https://www.asport.pl/p/45141/spiwor-mumia-kompaktowy-waga-550g-sphere-zielono-czarny-isenzo/).
Taki śpiwór stopniowo zwęża się ku dołowi, pozostawiając niewielką swobodę nogom, ale jednocześnie umożliwiając szybsze i skuteczniejsze ogrzanie dolnych partii ciała; a trzeba zaznaczyć, że wychłodzenie jest zagrożeniem aktualnym o każdej porze roku.
WYPEŁNIENIE ŚPIWORA
O ile puch świetnie ogrzeje ciało, da mu komfortowe podparcie i oddzieli je od wszelkich niekomfortowych czynników zewnętrznych, niestety jest nieodporny na wilgoć, dlatego nie można polecić puchowych śpiworów tym, którzy wybierają się na biwak pod namiot. Latem znacznie lepiej sprawdzi się wypełnienie syntetyczne, któremu niestraszna rosa na trawie czy nagły, letni deszcz; co więcej, wypełniony sztucznymi włóknami śpiwór będzie tańszy, nie obciąży kieszeni kupującego go turysty
SKALA TEMPERATUR
Zawsze należy spojrzeć na skalę temperatur, podawaną przez producenta – te informacje dotyczą tego, jakie warunki atmosferyczne zniesie dany śpiwór i w jakiej zaoferuje ciału najbardziej komfortowy sen; letni śpiwór powinien nadawać się do użytku w zakresie temperatur od 5 do 25 dodatnich stopni Celsjusza, tak jak kompaktowy śpiwór mumia marki Isenzo.
DODATKI
Wśród nich najistotniejsza jest kwestia obecności kaptura, który zaopiekuje się głową turysty, ale równie ważne jest dodatkowe ocieplenie na linii barków oraz specjalna listwa, wzmacniająca izolację cieplną w obrębie zamka błyskawicznego; bardzo przydatnym elementem każdego śpiwora są zaś kieszenie i kieszonki, w których można pomieścić przydatne drobiazgi, które chce się mieć pod ręką.
Wybór śpiwora na lato – podsumowanie:
Kupując śpiwór, warto mieć na względzie swoje wszystkie ewentualne plany. Inne parametry powinien bowiem mieć model przeznaczony do użytkowania na łonie natury, inne ten, z którego zamierza się korzystać w schroniskach dla turystów. Szukając turystycznego wyposażenia ma się też wyobrażenie na temat tego, jakie podróże się preferuje i jakie, w związku z tym, przewiduje się warunki na trasie wyprawy.
Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.