Rodzice są przyzwyczajeni do przykładania szczególnie dużej wagi do tego, co kupują swojemu dziecku. Zawsze dążą do tego, by przewidzieć potrzeby swojej pociechy i odpowiedzieć na nie zawczasu dzięki starannie wybranym przedmiotom czy akcesoriom. Ta zdolność przewidywania i zapobiegliwość są szczególnie istotne, gdy mowa o sprzęcie turystycznym, który ma zapewnić dziecku bezpieczeństwo na szlaku. Jednym z kluczowych akcesoriów, które musi mieć pod ręką mały turysta, jest śpiwór – zastępujący na czas wyprawy własne, wygodne łóżko.
Śpiwór dla dziecka - na spotkanie przygodzie
Warto pamiętać, że dla dziecka nocowanie w nietypowych warunkach ma z reguły głównie pozytywne walory. Okoliczności, w których trzeba zamienić tradycyjne sposoby spędzania nocnego odpoczynku na korzystanie ze śpiwora, są zazwyczaj przez dzieci bardzo pożądane, jako szczególnie atrakcyjne. To o tyle istotne, że młody człowiek będący właścicielem śpiwora, będzie prawdopodobnie szukał okazji do tego, by z nowego akcesorium korzystać możliwie często.
Oczywiście będzie to możliwe do czasu, gdy ciało dziecka będzie się idealnie mieściło w przestrzeni śpiwora, ale zanim korzystanie z danego modelu stanie się już niemożliwe, dziecko może spędzić zaskakująco dużą ilość czasu w swoim nowym substytucie łóżka. Również z tą myślą warto spoglądać na zakup tego turystycznego akcesorium.
Wybór śpiwora dla dziecka
KSZTAŁT
Dzieci są zazwyczaj znacznie bardziej ruchliwe od dorosłych, śpią bardziej niespokojnie i częściej zmieniają pozycje; z uwagi na to można by polecić kupowanie im śpiworów o regularnym, prostokątnym kształcie, gdzie nie brakuje miejsca na nagłe zmiany pozycji. Ale jednocześnie lepsze ogrzanie ciała w ciągu nocy zapewni śpiwór-mumia, zwężający się ku dołowi i dość radykalnie ograniczający zakres ruchu
DODATKOWE ZAPIĘCIA
Na przykład rzep, wzmacniający linię zamknięcia śpiwora na zamek błyskawiczny; takie zabezpieczenie zapobiegnie na przykład niepożądanemu otworzeniu się śpiwora w ciągu nocy, co mogłoby mieć przykre konsekwencje dla zdrowia dziecka.
MATERIAŁ
W szczególności chodzi o ten wykorzystany do sporządzenia zewnętrznej warstwy – powinien być:
- bardzo wytrzymały, zwłaszcza na mechaniczne uszkodzenia (np. rozdarcie, przetarcie),
- łatwy do utrzymania w czystości (dobrze, by było można umyć pokrowiec na mokro, tym samym przywracając mu wyjściową czystość)
KIESZONKI
To z pewnością bardzo praktyczne i przydatne elementy śpiworów z punktu widzenia użytkowników o różnym wieku, ale niewątpliwie to właśnie dzieci lubią mieć pod ręką liczne przedmioty, które na przykład uprzyjemnią im odpoczynek, gdy sen jeszcze nie nadchodzi. Zapinane na rzepy lub suwaki kieszonki pomogą przechować telefon, słuchawki, przekąski, a nawet książki.
MOŻLIWOŚĆ SKOMPRESOWANIA ŚPIWORA
Bardzo przydatnym udogodnieniem jest worek kompresyjny, dołączony do niektórych modeli śpiworów, takich jak śpiwór Sphere marki Isenzo. Dzięki takiemu akcesorium można bardzo szybko i łatwo zaprowadzić porządek we własnych bagażach; potraktowany workiem śpiwór bardzo sprawnie zminimalizuje swoje wymiary i zostanie szybko spakowany.
WYPEŁNIENIE ŚPIWORA
Oczywiście bardzo istotną kwestią jest jeszcze wypełnienie śpiwora – ale kwestia, czy wybrać dla dziecka śpiwór puchowy czy wypełniony syntetykami, wiąże się ściśle nie z preferencjami małego turysty, ale planami wyjazdowymi i warunkami, w jakich będą odbywały się noclegi. Puch można polecić na wyprawy zimowe, na przykład nocowanie w dość zimnych, ale raczej suchych schroniskach turystycznych. Na sezon letni warto polecić raczej śpiwory syntetyczne, którym nie straszna żadna ilość wilgoci, a nawet konkretnych ilości wody. Jeszcze jednym rozwiązaniem jest śpiwór dziecięcy dwusezonowy (zobacz tutaj: https://www.asport.pl/p/45159/spiwor-dzieciecy-typu-mumia-z-kapturem-dwusezonowy-do-2-camp-isenzo/)
Wybór śpiwora dla dziecka – podsumowanie
Kupując śpiwór dla dziecka należy przede wszystkim zwrócić uwagę na powyższe punkty, ale nade wszystko pilnować komfortu i bezpieczeństwa malucha. Miło jest również, gdy wizualnie odpowiada on naszemu podopiecznemu, aby nie grymasił przy jego użytkowaniu. Całe szczęście, jak widać na podanym przykładach intensywna kolorystyka i nowoczesny design w dzisiejszych propozycjach to właściwie pewniaki.
Bądź pierwszy, który skomentuje poradnik.