Technologie Spokey - Sprzęt turystyczny
H! VENT
System nośny z najbardziej wydajną wentylacją. Jego konstrukcja sprawia, że między Twoimi plecami a plecakiem jest stała przestrzeń, w której powietrze może swobodnie przepływać. Stalowy stelaż zapewnia sztywność i odpowiednie naprężenie siatki, która z kolei doskonale odprowadza wilgoć. Regulację i stabilizację plecaka zapewniają szelki, pas biodrowy i piersiowy.
OPT! VENT+
System nośny z najbardziej wydajną wentylacją. Jego konstrukcja sprawia, że pomiędzy Twoimi plecami a plecakiem jest stała przestrzeń, w której swobodnie przepływa powietrze. Stalowy stelaż zapewnia sztywność i odpowiednie naprężenie doskonale odprowadzającej wilgoć siatki. Regulację i stabilizację plecaka zapewniają szelki, pas biodrowy i piersiowy.
OPT! VENT
System nośny zapewniający maksimum komfortu noszenia. Twoje plecy wentylowane są za pomocą centralnego kanału wentylacyjnego. Wyściółki i siatki wykonane zostały z materiałów szybkoschnących o niewielkiej kumulacji wilgoci. Wewnętrzny stelaż zachowuje sztywność i zapewnia osadzenie ciężaru blisko pleców, a tym samym gwarantuje dużą swobodę ruchów. Regulację i stabilizację plecaka zapewniają szelki, pas biodrowy i piersiowy.
SPOKEY SCALED BACK
Prosty, wygodny i niezawodny system nośny. Stosowany w dużych plecakach trekkingowych wszędzie tam, gdzie najistotniejsza jest prostota konstrukcji. Sztywność plecaka zapewnia wewnętrzny, aluminiowy stelaż, regulacja wysokości pleców umożliwia optymalne dopasowanie plecaka i rozłożenie ciężaru bagażu. Regulację i stabilizację plecaka zapewniają szelki, pas biodrowy i piersiowy.
COMFORT BACK
System nośny z centralnym kanałem wentylacyjnym, który odpowiada za prawidłową wymianę powietrza na powierzchni Twoich pleców. System wykonany jest z komfortowych materiałów o niewielkiej kumulacji wilgoci. Plecak zapewnia optymalny komfort noszenia podczas codziennej eksploatacji.
JAK DOBRZE SIĘ SPAKOWAĆ?
Kluczową kwestią przy wyborze plecaka i późniejszym jego załadunku jest cel naszej podróży. Im krótsza wycieczka, o charakterze bardziej rekreacyjnym aniżeli eksploracyjnym, tym mniejszy plecak będzie nam potrzebny. Zazwyczaj są to te o pojemności do 35 litrów. Na wyjazdy dłuższe, na które zabieramy też śpiwory i namioty potrzebować będziemy plecaków większych, o pojemności do 45 litrów. Prawdziwa podróż, w którą wyruszają już w pełni zaawansowani i doświadczeni traperzy, wymaga zabrania plecaka przynajmniej o pojemności 60 litrów, który pomieści nie tylko najpotrzebniejsze rzeczy, ale również profesjonalny sprzęt turystyczny.
Jaki system pakowania sprawdza się najlepiej? Do wyboru mamy dwa najwygodniejsze - albo układamy rzeczy tematycznie, wówczas oddzielnie segregujemy bieliznę, spodnie, koszulki, albo łączymy je w grupy zgodnie z systemem dziennym, czyli tak jak będziemy z nich korzystać w ciągu kolejnych dni.
Równie istotna, o ile nie najważniejsza, jest kolejność pakowania rzeczy. Od niej bowiem zależy wygoda noszenia plecaka i korzystania z niego w trakcie podróży. Na samym dole, w zewnętrznej części powinny znaleźć się rzeczy wytrzymałe, które nie ulegną zniszczeniu w momencie kontaktu plecaka z mokrym podłożem, oraz przedmioty w miarę lekkie i dość dużych rozmiarów, np. buty czy śpiwór. Środkowa, zewnętrzna część plecaka to miejsce na rzeczy rzadziej wyciągane, np. niektóre ubrania i bieliznę. Dla optymalnego rozłożenia środka ciężkości, najcięższe przedmioty powinny znaleźć się jak nabliżej pleców, w środkowej wewnętrznej części plecaka. Jego górne przestrzenie to najlepsze miejsce na przedmioty, z których korzystamy najczęściej podczas wycieczki, np. kurtkę przeciwdeszczową czy apteczkę, a także najpotrzebniejsze drobiazgi, jak chociażby mapę czy czołówkę. I wreszcie boczne kieszenie to najlepszy schowek na bidon oraz miejsce przeznaczone do przypięcia karimaty.
Ostatnim krokiem, już po zapakowaniu plecaka, jest jego regulacja. Założywszy go na plecy, należy właściwie wyregulować pas biodrowy, to właśnie na biodrach powinien oprzeć się ciążar całego bagażu, oraz sprawdzić pasy barkowe, co będzie gwarancją dobrego przylegania plecaka do pleców.